Radna grupa sastavljena od službenika UIO BiH, Poreske uprave Federacije BiH i Distrikta Brčko BiH podržana od strane eksperata tehničke misije MMF-a, predvođena Justinom Zakeom održala je danas u Banja Luci prezentacije na temu: „ Razmjena podataka i analiza rizika“ i „Unapređenje poštovanja poreskih propisa u određenoj privrednoj grani“, a u okviru čega su predstavljene ključne aktivnosti, rezultati rada i preporuke za unapređenje poštovanja poreskih propisa. Razmjena seta podataka između poreskih administracija u BiH od velikog je značaja zbog kvalitetnije analize rizika na nivou BiH te otkrivanja fiktivnih firmi i sprečavanja utaje svih vrsta poreza u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz UIO BIH, prenosi Patria.
Urađene su i kartice rizika koje predstavljaju opis rizika određene privredne grane, u okviru kojih su trenutno građevinarstvo i hotelijerstvo identifikovani kao rizičnije grane privrede, jer je identifikovano 179 visoko rizičnih obveznika iz oblasti građevinarstva i 29 visoko rizičnih obveznika iz oblasti hotelijerstva. Za poreske obveznike, koji pripadaju ovim privrednim granama napravljeno je 5 strategija sa planovima, aktivnostima i zadacima, čija je realizacija planirana u narednom periodu sa glavnim ciljem povećanjem poštovanja propisa.
Nakon što su sve poreske administracije u BiH u junu 2013. godine potpisale Memorandum o institucionalnoj saradnji i razmjeni podataka o poreskim obveznicima iz deset različitih oblasti, osnovano je Koordinaciono tijelo sastavljeno od osam službenika: UIO, Poreske uprave Republike Srpske, Poreske uprave Federacije BiH i Poreske uprave Distrikta Brčko. Podaci, koji su predmet razmjene su: registracija, spoljno- trgovinska razmjena, visina plaćenog poreza, podaci o krajnjoj potrošnji, povrat indirektnih i direktnih poreza, ostvareni promet dobara i usluga, poreske kontrole, prinudna naplata, poreski obveznici rizičnog profila. Cilj razmjene podataka je unapređenje naplate poreza, čime će se pomoći u osiguranju makroekonomske stabilnosti i fiskalne održivosti BiH, entiteta RS i FBiH i Distrikta Brčko BiH. , koji
U početnoj fazi korištenja aplikacija su se već otkrile određene nepravilnosti, kao što su: isti poslovni subjekti registrovani na različitim lokacijama i sa različitim vlasnicima i odgovornim licima. Isto tako, bilo je otkrivenih slučajeva da određeni obveznici imaju dugove prema nekoj od entiteskih poreskih uprava i da su kod istih u prinudnoj naplati, a da kod UIO ostvaruju povrat PDV-a. Uz ovakvu saradnju i razmjenu informacija predmetni povrat PDV-a entitetske poreske uprave bi mogle iskoristiti za zatvaranje duga po osnovu direktnih poreza, za čiju naplatu su nadležne, saopćeno je iz UIO, prenosi Patria.