Obnovu zemlje nakon katastrofalnih poplava treba iskoristiti da se promovira ekonomski razvoj, ali i izvrši reforma sektora zaštite kako bi BiH imala efikasniji sistem borbe protiv elementarnih nepogoda, izjavio je za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) Žan Erik Pake, direktor za zemlje regiona u Direkciji za proširenje Evropske unije.
Pake ovih dana ponovo boravi u Bosni i Hercegovini, gdje zajedno sa ekspertima radi na završetku konačne procjene šteta, gubitaka, ali i potreba nakon majskih poplava u BiH.
- Bio sam u Bosanskom Šamcu, i pored potrebe da se hitno poprave i obnove kuće, infrastrukture i drugo, moramo imati u vidu ekonomski razvoj. Lokalne vlasti žele da potencijalnim investitorima mogu reći da se ovakve poplave više neće ponoviti i da imamo efikasan sistem zaštite - kaže Pake.
Prema njegovim riječima, konačna verzija dokumenta trebala bi biti spremna do 16. jula kada će u Briselu biti održana međunarodna donatorska konferencija. On će sadržavati i preporuke bh. vlastima šta učiniti da se ovakva katastrofa ne ponovi.
Pake kaže još uvijek nema procjenu koliko bi naša država mogla dobiti novca međunarodnih donatora, ali ističe da se još uvijek radi na preciziranju konačnog iznosa šteta i gubitaka u BiH. Prve procjene govorile su o blizu dvije milijarde eura.
- Procjena će biti uskoro završena i bit će to osnova za donatorsku konferenciju 16. jula. Ali, veoma je važno da vlasti u BiH naprave strategiju za prevenciju sličnih katastrofa. To je najveći dio procjene potreba BiH nakon ovih poplava. To je ključni prioritet i mi smo spremni pomoći u tome, stoga ćemo i dati svoje preporuke – kaže Pake.
Prema njegovim riječima, BiH ima šansu i da se priključi Mehanizmu civilne zaštite Evropske unije (ECHO), iako nije članica EU, a u cilju formiranja efikasnijeg sistema prevencije.
- Za to će biti potrebne određene reforme. Ali, taj proces ne smije usporiti ili odgoditi aktivnosti u obnovi i rekonstrukciji. Ljudi koji su pogođeni ovom katastrofom ne smiju čekati i mnogo se toga mora uraditi prije zime. Pozdravljam i aktivnosti domaćih vlasti na uspostavama fondova solidarnosti i samodoprinosa. Vrlo je važno da i zemlja iskoristi svoje potencijale u tom pogledu – dodaje Pake.
Govoreći o konačnoj procjeni visine šteta, Pake je odbacio informacije da je bilo političkih ustupaka prilikom razgovora sa entitetskim vlastima, ali kaže da se još radi na preciziranju brojki.
- Metodologija po kojoj se radi je priznata u svijetu i tu će biti prilagođavanja kako stižu informacije sa terena – istaknuo je Pake za agenciju Patria.