Zahvaljujući raznim tajkunima, ali i političarima kojima su građani ove zemlje iskazali povjerenje na izborima, Hrvatska je danas pokradena i opustošena zemlja s oko 330.000 nezaposlenih, propalom industrijom, ali zato podebljanim privatnim računima mnogih aktera hrvatske političke i privredne scene, prenosi novinska agencija Patrija.
U svjetlu najnovije odluke Ustavnog suda o zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću, Index.hr je istražio gdje su danas završili nekadašnji hrvatski dužnosnici koji su vrijeme obavljanja svojih funkcija, iskoristili za lični dobitak na način da su pokrali na stotine miliona iz ove ionako osiromašene zemlje.
Visok iznos kaucija
Naime, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je od 10. marta ove godine bio u Remetincu, pušten je na slobodu i to nakon što je Ustavni sud ukinuo rješenje Županijskog suda o istražnom zatvoru. Ustavni sud usvojio je tužbu Milana Bandića i ukinuo tri rješenja.
U posljednjih desetak godina zbog korupcije su u zatvoru završili bivši premijera, ministri, gradonačelnici i jedna županica. U nekim slučajevima još uvijek se čekaju optužnice, u nekima sudske presude, a neki su se olako izvukli.
Najpoznatiji zatvorenik Remetinca svakako je nekad najmoćniji čovjek u zemlji, bivši premijer Ivo Sanader, koji tamo ostaje do daljnjeg.
Nekadašnja desna ruka Ive Sanadera, bivši potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec odslužio je desetomjesečnu zatvorsku kaznu zbog slučaja nepotrebne studije.
Osim u tom slučaju, pravomoćno je osuđen u slučaju "Reflektori" u kojemu je, nakon nagodbe s Uskokom, dobio uvjetnih godinu dana kazne s rokom kušnje od četiri godine. Protiv Polančeca se još vodi postupak za aferu "Spice", gdje je s bivšim čelnicima Podravke i njihovim poslovnim partnerima optužen da je tu tvrtku oštetio za više od 400 milijuna kuna.
Kaznu je doslovno odgulio još jedan ministar. Petar Čobanković, bivši ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva priznao je da je svojim radom oštetio državni budžet i građane za desetke miliona kuna, a novac nije trebao vratiti.
Bivši ministar turizma Ivan Herak u pulskom zatvoru je pak boravio od 27. januara 2000. do 31. maja 2001. Optužen je za više krivičnih djela zloupotrebe položaja i ovlasti na štetu Ministarstva turizma, a zbog četiri velika procesa u pritvoru je proveo 16 mjeseci.
Proklizao i bivši ministar policije
U zatvor bi mogao i bivši ministar policije, a današnji gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, koji čeka na nepravosnažnu presudu. Terete ga da je MUP oštetio za oko 7,5 miliona kuna u saradnji s Fimi medijom. Kirin je rekao da se ne osjeća krivim.
Sudsko vijeće zagrebačkoga Županijskoga suda, nepravomoćno je pak oslobodilo Dragana Primorca, bivšega ministra znanosti, obrazovanje i sporta od optužbi da je od 2008. do 2009. nezakonito koristio terenac Touareg, koji je ne njegov poticaj nabavio tadašnji direktor Hrvatskoga zavoda za norme, Tihomir Funda, a čime je budžet RH oštećen za oko 450.000 kuna.
Još jedan bivši HDZ-ov ministar odbrane Berislav Rončević i njegov pomoćnik Ivo Bačić 2009. našli su se na udaru policije zbog slučaja Kamioni. U prvom suđenju Rončević je bio osuđen na četiri, a Bačić na dvije godine, ali je Vrhovni sud slučaj vratio na ponovno suđenje. Na kraju je Rončević u januaru ove godine oslobođen optužbi da je zloupotrijebio položaj i ovlasti i na taj način oštetio MORH za oko 10 miliona kuna.
Na odlazak u zatvor na izdržavanje osmomjesečne kazne čeka bivši vukovarski gradonačelnik Željko Sabo. Naime Vrhovni sud potvrdio je presudu Županijskog suda u Osijeku prema kojoj je osuđen na osam mjeseci zatvora i osam mjeseci uvjetno zbog pokušaja podmićivanja HDZ-ovih vijećnika u vukovarskom Vijeću Marije Budimir i Radivoja Đurića kako bi osigurao većinu za svoju političku opciju. Sabo je prethodno podnio ostavku na sve dužnosti u stranci, a bio je predsjednik županijske organizacije i potpredsjednik vukovarskog SDP-a.
Bivši varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok zbog Uskokove optužbe da je pogodovao poduzetniku Davoru Patafti, čime je Varaždin navodno oštećen za pedesetak miliona kuna je u julu 2014. godine izašao iz istražnog zatvora u Remetincu. U njemu je proveo više od mjesec i po dana i potom dao ostavku na gradonačelničku dužnost, a na slobodu je izašao uz 2,6 miliona kuna kaucije.
Ivan Čehok, Davor Patafta i troje ostalih optuženih da su Grad Varaždin oštetili za više od 49 miliona kuna na Županijskom sudu u Zagrebu izjasnili su se da se ne osjećaju krivima. Čitanje opširne optužnice u kojoj ih se tereti za udruživanje radi počinjenja krivičnih djela, malverzacije sa zbrinjavanjem otpada, oko zamjene zemljišta te kupovine zemljišta za izgradnju POS stanova trajalo je sat vremena.
Merzel i dalje saborska zastupnica
I kao šećer na kraju spomenimo i slučaj bivše sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel. Ona je jedina županica, a ujedno i jedina hrvatska dužnosnica koja je provela pet mjeseci u Remetincu, a sad na slobodi čeka početak suđenja i u isto vrijeme obavlja dužnost saborske zastupnice.
Marina Lovrić Merzel je u septembru prošle godine nakon više od pet mjeseci provedenih u istražnom zatvoru u Remetincu puštena da se od optužbi za milionske malverzacije brani sa slobode.