Pomoćnik ministra sigurnosti BiH za zaštitu i spašavanje Samir Agić govoreći o proteklom vremenu kada su BiH zadesile neviđene poplave kaže da je sva pomoć za čije je dijeljenje je bilo zaduženo Ministarstvo sigurnosti podijeljena u skladu sa dogovorom koji je postignut na Vijeću ministara BiH odnosno na nižim razinama.
- U podjeli hrane i ostalih potrepština Ministarstvo sigurnosti nije učestvovalo u drugoj fazi, već samo u prvim hitnim momentima kada je ta roba bila upućivana i prema Crvenom križu ili lokalnim kuhinjama. Kasnije je to preuzelo Ministarstvo civilnih poslova i druge nadležne entitetske i lokalne institucije. Zadnji paket humanitarne pomoći je stigao od strane Ruske Federacije i to 38 tona hrane koja je putem Ministarstva sigurnosti upućena Crvenom križu – kaže Agić.
Kako i sam priznaje u BiH ništa ne može proći bez diskusija ko je ko i kome treba više, te je tako bilo i u ovom slučaju tokom poplava.
- Bilo je različitih viđenja i analiza koje su rezultirale različitim podacima kome šta treba i na kraju su se opet dogovorili. Mi u Ministarstvu sigurnosti nemamo informacije o nekim ekstremnim problemima vezanim za podjelu pomoću – dodao je Agić.
Operativno-komunikacijski centar Ministarstva sigurnosti BiH radi tokom godine svaki dan 24 sata, a posebno mnogo posla su imali tokom majskih poplava kada su u koordinaciji sa Oružanim snagama BiH evakuirali i spasili preko 3.000 osoba.
- Tokom zadnjih poplava nismo imali intervencije. Samo smo imali akciju spašavanja pet čeških turista sa područja Maglića i uspješno smo to uradili i spasili smo još pet života. Konačan broj evakuiranih je faktički nemoguće utvrditi. Sistem je takav da entiteti nisu obavezni slati Ministarstvu sigurnosti o tome koliko su njihove službe spasile ljudi – dodao je Agić.