Vlasti FBiH moraju hitno poduzeti mjere za rješavanje sve većeg duga za poreze, jer sadašnji postupak prinudne naplate ne daje očekivane rezultate. Stalni rast dugovanja može imati nesagledive posljedice, navodi se u specijalnoj reviziju koju je uradio Ured za reviziju FBiH, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP).
Revizori su danas objavili dokument po nazivom „Efikasnost prikupljanja javnih prihoda u postupku prinudne naplate po osnovu prodaje oduzete imovine u FBiH“ u kojem se ističe katastrofalno stanje za naplatom poreza, koje prijeti da ugrozi funkcioniranje cijelog sistema.
- Iako se postupak prinudne naplate provodi po službenoj dužnosti isti nije dao očekivane rezultate. Povećavaju se dugovanja obveznika, raste broj predmeta, ali raste i iznos duga po predmetu. Istovremeno sa rastom broja predmeta i duga dužnika, se smanjuje procijenjena vrijednost imovine koja je oduzeta u postupku prinudne naplate, a nije prodana – zaključeno je prilikom revizije.
Revizorski tim zaključuje da se treba uraditi posebna analiza zašto je 514 aukcija i direktnih prodaja oduzete imovine bilo neuspješno ili čak 63% u posljednje dvije godine.
- Da bi se organizovala prodaja, Porezna uprava FBiH ima određene troškove, a ako se oduzeta imovina ne proda samo se povećava dug dužnika za te troškove, i za troškove kamata i skladištenja. Postavlja se pitanje zašto se provodi prodaja oduzete imovine na ovaj način, koji su razlozi neuspješnih prodaja – zaključeno je.
Informacije, s kraja prošle godine, kako je navedeno, ukazuju na slijedeće: da dug dužnika iznosi više od 1,7 milijardi KM, povećava se broj dužnika, vrijednost oduzete imovine iznosi oko 77 miliona KM.
- Revizija je procijenila da jedan od razloga je i to da u većini slučajeva nije blagovremeno pokrenuta kancelarijska i inspekcijska kontrola, jer postoji oko 57% dužnika čija naplata je upitna – istaknuto je.
Konstatovano je da Porezna uprava FBiH nema skladišta u kojima bi čuvala neprodatu imovinu, pa je u prethodnom periodu zaključivala ugovore o skladištenju imovine sa trećim licima.
- Od ukupne imovine koja je na skladištu oko 96% oduzete imovine nalazi se na čuvanju kod dužnika kojima je ova imovina oduzeta u postupku prinudne naplate. Revizorski tim je zaključio da je izuzetak postao pravilo jer je regulativom određeno da se samo u izuzetnim slučajevima može skladištiti imovina kod dužnika. Postavlja se pitanje da li potencijalni kupac ima mogućnost da izvrši uvid u oduzetu imovinu, ako je ista na skladištu kod dužnika i kako može da dobije potrebne informacije – pitaju revizori.
Kao obrazloženje nadležno navode da nemaju dovoljan broj uposlenih i da su oni preopterećeni, te da zbog težine posla dolazi do „odliva kadrova“. Utvrđeno je i da se ne vode tačni podaci o dugovanjima, kamatama i troškovima postupaka, prenosi NAP.
PODACI IZ IZVJEŠTAJA