Članak

Plavi jezik nije opasan za ljude

Profesor dr. Tarik Bajrović objašnjava da je riječ o virusnom oboljenju kod životinja, ali ne može preći na ljude

Iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH potvrdili su da je bolest plavog jezika potvrđena kod tri ovce na području opštine Trebinje. To je prvi pozitivan slučaj ovog oboljenja u Bosni i Hercegovini nakon zadnjeg zabilježenog slučaja u 2003. godini, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP).

Profesor sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu dr. Tarik Bajrović objasnio je za Patriu da je riječ o virusnom oboljenju kod životinja, ali da oboljenje ne može preći na ljude.

- Kod pojave bolesti plavog jezika može doći do uginuća ovaca, ali ne i do opasnosti po ljude. Koliko mi je poznato, u BiH do sada nije zabilježeno ozbiljnije stradanje ovaca od ovog oboljenja – rekao je dr. Bajrović.

Za očekivati je, kaže ovaj stručnjak, da sa pojavom hladnjih dana dođe i do smanjivanja pojave bolesti plavog jezika.

Iz Ministarstva vanjske trgovine BiH navode kako je nakon prijave bolesti od strane veterinarskog inspektora i dobijenih pozitivnih rezultata provedenog serološkog ispitivanja na Veterinarskom institutu „Dr. Vaso Butozan“ u Banja Luci uspostavljen Zajednički centar za kontrolu bolesti od strane Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, na čije čelo je imenovan Ljubomir Kalaba, direktor Ureda za veterinarstvo BiH.

Sve nadležne veterinarske službe u Bosni i Hercegovini uključene su u kontrolu bolesti plavog jezika.

Bolest plavog jezika je virusna bolest preživara, prvenstveno ovaca, ali i goveda i koza. Bolest nije opasna za ljude. Ne može se prenijeti kontaktom između zaraženih životinja nego isključivo preko mušica, piše NAP.

 

#BiH