Dječiji dom "Dom porodica" u Zenici osnovan je 1960. godine i namijenjen je zbrinjavanju djece i omladine bez roditeljskog staranja, te djece i omladine čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama, piše bh. novinska agencija Patria.
Kapacitet doma je 150 štićenika, a danas ih je tu nešto manje od 100, podijeljenih u 8 porodica, po godinama, a nakon 12 godina starosti i po spolu. Uposlenici se trude djeci pružiti svu ljubav i toplinu doma.
Direktor ove ustanove Branko Dilber kazao je za agenciju Patria da se često dešava da djeca odmah iz porodilišta budu smještena u dom, a tu provedu i više od 20 godina.
- Nije praksa da dijete odlazi iz doma sa 18 godina. Praksa je da osoba napušta dom tek onda kada stekne uslove da samostalno živi. Nikad se nije desilo da dijete napusti dom, a da nema gdje otići – kazao je Dilber navodeći da oni koji žele studirati ostaju u domu.
- Dobijaju stipendiju i pomažemo im. Oni koji ne žele studirati, preko raznih organizacija pronalaze posao, odnosno ostaju kod nas dok se ne nađe neko rješenje – pojašnjava Dilber za NAP.
Ljetovanja za djecu
Tradicionalno, već deset godina zaredom uposlenici doma za svoje štićenike organiziraju ljetovanje. Ove godine posjetili su plaže Italije i Hrvatske uz pomoć nevladinih organizacija i mnogih drugih donatora. Boravili su na Siciliji, vidjeli Đenovu, a u Hrvatskoj Kaštel Lukšić. Osim što se odmaraju i zabavljaju, nauče i jezik.
- Kada dođe raspust uvijek se postavlja pitanje, šta, kako i gdje sa djecom. Najviše se trudimo da djecu vodimo na kampove i radionice van zemlje. U ovoj godini smo imali jako dobro odnose sa nevladinim sektorom, fondacijama i organizacijama tako da smo osim ljetovanja obezbijedili i zimovanje – kazao je Dilber.
Tokom ljeta često idu i na bazene u Zenici.
Štićenici pomažu u Domu
Osim školskih obaveza, djeca često pomažu u domu. Mnogima je to dobra priprema za posao. Takav primjer je 17-godišnji Mirnes Č. koji radi kao portir i sprema se na samostalan život i dalju borbu.
Mnoga djeca razvila su brojne talente pa je veliki broj onih koji se bave sportom, muzikom, plesom... Nekoliko djevojčica je nastupalo i za bh. reprezentaciju u fudbalu, dok se jedna djevojčica takmičila u baletu.
- Puno je takvih slučajeva, često i danas sretnem djecu koja su dom napustila davno ali sada sa svojim porodicama. To su uglavnom uspješni ljudi i uvijek mi bude drago popričati sa njima – kazao je na kraju Dilber.