Adil Osmanović, potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) u otvorenom razgovoru za novinsku agenciju Patria (NAP) osvrnuo se na posljednja dešavanja u Bosni i Hercegovini od 7. feburara kada su gorjele zgrade institucija u četiri veća grada u državi.
Osmanović je komentirajući plenume građana kazao da imaju pravo da predlažu i iznose prijedloge, mišljenja, programe ukoliko do njih mogu doći, ali da s tim prijedlozima idu pred zakonodavne i izvršne organe.
- Tu se po meni sva njihova aktivnost završava, s tim da naravno mogu pratiti i dalje kako ide realizacija tih programa. Sve treba da se radi u skladu s Ustavom i sve treba svesti u zakonske okvire. Ovdje neko želi da pomiješa plenum sa Skupštinom. Poslanici koji su izabrani i skupštine su u stvari glas naroda i oni su ti koji u ime naroda i biraju vlade i oni su ti koji u ime naroda donose zakone, usvajaju izvještaje... Plenum je sada po meni samo na neki način jedan grupacija građana koja može da predlaže i koja traži usvajanje svojih programa, projekata itd – kaže Osmanović.
Elmedin Konaković nedavno je izjavio da plenum treba predložiti novu vladu, a da SDA ne razmišlja o učešću u vlasti Kantona Sarajevo. Ovakvu izjavu Osmanović vidi kao reakciju na izuzetno složenu i tešku situaciju.
- Svi smo dovedeni u jednu jako nezahvalnu situaciju. Nakon svega ovog što se desilo prije svega u Tuzli i Sarajevu gdje su zapaljene institucije sada je svakome, bilo kojoj političkoj stranci koja ima poslanike u Skupštinama kantona nezahvalno preuzeti poziciju mandatara ili predložiti premijera. Situacija je teška, jer neko je mogao poginuti, izgoriti ne daj Bože. Prema tome sada je jedna teška situacija i nema puno vremena do Općih izbora, da bi bilo koja vlada mogla uraditi neke značajnije reforme i pomake i razumljiva je izjava Konakovića da SDA dobro mjeri da li ući u to sve – govori Osmanović.
Na vanrednoj sjednici Glavnog odbora Stranke demokratske akcije, doneseno je nekoliko zaključaka između kojih su osuda nasilja i ataka na državu, kao i reducirati potrošnju u institucijama, smanji broj savjetnika, troškova reprezentacije itd.
Kako je Osmanović pojasnio cilj je bio da se vidi kakvi su zahtjevi građana i da se pokuša kroz redovne procedure u zakonodavnim tijelima kantona, Federacije, države ispoštuju.
- Držimo da je značajan broj zahtjeva građana opravdan, mada smo mi kao SDA i prije na to upozoravali. Pokušavali smo još 2008.-2009. neka primanja da korigujemo, ali svako smanjenje primanje, pa ukidanje i „bijelog hljeba“ zahtjeva veliku proceduru izmjena zakona od kantonalnih do federalnih. Prema tome jesmo za to, ali treba to sve uvesti u procedure, sjesti i vidjeti koje zakone treba izmijeniti – kazao je Osmanović dodajući da je istina da ima enormno visokih primanja koji se ničim ne mogu opravdati, pogotovo pojedinih članova Nadzornih i Upravnih odbora javnih preduzeća i to treba korigovati.
Osmanović kaže da je SDA spremna prihvatiti i prijevremene izbore, ali da misli da će jako teško doći do toga.
- Tu treba više političkih subjekata da se složi i iz Banja Luke i SDA i HDZ u Federaciji, i ja smatram da će jako teško doći do toga. Izbori su već tu negdje na pragu, ali treba pokušati uspostaviti vlade na razini kantona da to budu jedne vrste koncentracionih vlada koje će imati široku podršku u Skupštinama i da one pokušaju ovo dovesti do Općih izbora, a onda građani da izaberu svoje predstavnike koje će biti na vlasti – dodao je Osmanović.