Jednogodišnja zabrana uvoza u Rusiju određenih poljoprivrednih proizvoda iz zemalja koje su joj uvele sankcije ili su im se pridružile zbog Ukrajine, bila je odgovor Evropskoj uniji, SAD-u, Australiji, Kanadi, ali za analitičare i ekonomiste u ovom momentu nije jasno kakve će zapravo biti te sankcije, piše bh. novinska agencija Patria.
Kontaktirali smo nekoliko uglednih analitičara koji na ovu temu nisu spremni govoriti jer još uvijek nije poznato da li će i na koji način će se novonastala situacija odraziti na BiH.
Sankcije Evropske unije i SAD-a odnosile su se prvenstveno na trgovinsku razmjenu, bankarski sektor i naftnu industriju. Ukoliko ova odluka Rusije stupi na snagu i počne njena primjena, sankcije bi mogle pretrpjeti i zemlje sa kojima graniči BiH, Crna Gora i Hrvatska koje svoje proizvode već odavno izvoze u Rusiju.
S druge strane, Srbija ne bi trebala osjetiti sankcije, a održan je i sastanak kako bi se razmotrilo povećanje izvoza u Rusiju. Također, kako se moglo čuti posljednjih dana Srbija će uvesti pojačanu graničnu kontrolu i neće dozvoliti izvoz proizvoda preko svog teritorija.
No kako su rekli analitičari, Srbija u ovom slučaju neće moći „sjediti na dvije stolice“, odnosno ona bi trebala poslušati Evropsku uniju, s obzirom na svoj trenutni status i približavanje članstvu.
BiH još uvijek se nije pridružila sankcijama, ali s obzirom na situaciju sve je izvjesnije da će se morati odrediti prema tom pitanju.
Kako je saopćeno iz EU, nakon ove odluke Rusije bit će razmotreni dalji koraci, a moguće i nove sankcije, sve u cilju smirivanja situacije u Ukrajini, piše Patria.