Republički pedagoški zavod RS odlučio je od ove školske godine promijeniti naziv „bosanski jezik“ u „jezik bošnjačkog naroda“, što je nakon 12 godina učenja bosanskog samo jedna u nizu provokacija Bošnjaka od strane vlasti Republike Srpske, piše bh. novinska agencija Patria.
Tako je od 1. septembra s novom školskom godinom, počela i primjena novog naziva u 20 škola u RS, a bošnjačka djeca nemaju pravo na nacionalnu grupu predmeta.
Edin Ikanović, član Koalicije 1. mart za agenciju Patria kazao je da ovo nije samo problem povratnika u RS, već i cijele BiH. On ocjenjuje da je za ovakvo stanje u obrazovanju u RS najodgovorniji resorni ministar Goran Mutabdžija, “koji sve radi pod direktivom svog šefa Milorada Dodika”.
- Četiri godine je proveo na funkciji gledajući diskriminaciju koja se vrši nad povratničkom djecom, a da pri tome ništa nije uradio, ne uzimajući za ozbiljno problem roditelja i djece iz Konjević-Polja i Vrabanjaca – ističe Ikanović.
Kaže da mu je drago da su roditelji djece iz Konjević-Polja, mimo obrazovnog sistema RS-a, našli rješenje za svoju djecu (nastava se izvodi po planu FBiH u improvizovanoj kući-školi u Novoj Kasabi op.a.), a izražava nadu da će njihov primjer slijediti i roditelji djece iz Vrabanjaca, ali i roditelji djece u ostalim mjestima gdje se vrši očigledna diskriminacija Bošnjaka.
- Obrazovanje bez diskriminacije mora biti prioritet, budući da u tome leži nada u opstanak povratničkih zajednica i opstanak nove generacije na području entiteta RS – poručuje Ikanović.
U područnoj školi u Vrbanjcima ima 53 posto bošnjačke djece, odnosno od 269 učenika njih 149 je bošnjačke nacionalnosti.
Akademik Muhamed Filipović za agenciju Patria je kazao da „nemamo nikakva razloga da se odvajamo od tradicionalog imena našeg jezika jer jezik nasljeđujemo već hiljadu godina“.
Komentirajući situaciju u Republici Srpskoj, Filipović je naglasio da „oni rade šta žele, a onaj ko im je dao RS, dao im je i pravo da donose zakone i odluke kako će se tamo zvati jezici.“
- Nije više stvar kako će zvati naš jezik, nego da li će se poštovati prava ljudi koji tamo žive. Jedino smo mi nadležni da kažemo kako se zove naš jezik, a mi kažemo da je to bosanski. Nije težište na imenu jezika, već ljudskim pravima – kazao je Filipović.
On navodi da je na snazi notorno gaženje ljudskih prava.
- Oni koji gaze ljudska prava treba da budu tuženi, ima Evropski sud za ljudska prava. Naša država je trebala da tuži RS. RS je trebala da bude suđena ondje gdje se presuđuje da li se postupa u skladu sa evropskim pricipima i načelima u skladu sa Evropskim konvencijama koje su donesene i one su iznad svakog zakona lokalno – kazao je Filipović.
Još je čudnije da u situaciji kada su Bošnjaci u RS marginalizirani do te mjere da im se mijenja ime jezika i gaze osnovna ljudska prava, zamjenik predsjednika SDA Bakir Izetbegović i kandidat za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH na predizbornim skupovima ponavlja da su oni vratili ime jezika. Pri tome, Izetbegović koji se postavlja kao „jedini i ekskluzivni zaštitnik“ prava Bošnjaka po svemu sudeći uopće ne mari za djecu povratnika koja u RS plaćaju visoku cijenu političkih dilova. Zanimljivo je da je upravo Izetbegović održao jučer skup u Bratuncu i pozvao prisutne da glasaju za one "koji se bore za građane Podrinja", a da nijednom riječju nije spomenuo gorući problem povratnika u RS i kršenje njihovih osnovnih ljudskih prava.