Više pacijenata iz Bosne i Hercegovine kazalo je kako brže ozdrave od lijekova koje kupe u nekoj od zemalja Evropske unije, nego kada piju isti lijek koji su kupili u nekoj od bosanskohercegovačkih apoteka, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Iako se radi o lijekovima istog naziva i istog proizvođača, pacijenti tvrde da terapijski efekt lijeka puno brže osjete ako su taj lijek umjesto u BiH kupili u Sloveniji, Austriji ili nekoj drugoj evropskoj zemlji.
Takve tvrdnje, s druge strane, stručnjaci demantiraju. Mr. ph. Bilsena Šahman, farmaceutski stručnjak iz Sarajeva kazala je za agenciju Patria kako sastav lijekova jednog proizvođača mora biti isti na svim tržištima u svijetu.
- Bez obzira da li se lijek proizvodio za tržište EU ili tržište BiH, ako se radi o istom proizvođaču i istom nazivu aktivna supstanca tog lijeka mora biti ista – tvrdi Šahman.
Na koncu, kaže ona, Agencija za sigurnost lijekova BiH vrši redovnu kontrolu lijekova na tržištu BiH, što sprječava svaku mogućnost zloupotrebe.
- Možda za hranu, odjeću ili ostale proizvode imamo različite kriterije za različita tržišta, ali to se za lijekove ne smije dešavati. Zapravo, ako se nekada i dešavalo da su se lijekovi ciljano proizvodili za određena tržišta, sada su kriteriji isti za sve zemlje u svijetu – kaže Šahman.
Lična iskustva pacijenata, pak, govore da sa aktivnom tvari u lijekovima koji se uvoze u BiH ipak nešto nije kako treba, piše NAP.
Primjerice, jedna pacijentkinja iz Prijedora tvrdi da već nekoliko godina pije lijekove protiv oboljenja štitne žlijezde. Lijekove je ispočetka kupovala u lokalnoj apoteci u Prijedoru, no njeno zdravstveno stanje počet će se popravljati tek kada je te lijekove počela preko prijatelja dobivati iz Ljubljanje.
- Naziv i proizvođač lijeka je isti, ali ja se puno bolje osjećam kada pijem lijekove koje poručim iz Slovenije – kazala je ona.
Pacijentkinja iz Visokog potvrdila je da već nekoliko godina pije lijekove protiv reume, ali samo one koje dobije iz Njemačke.
- Moj brat živi u Njemačkoj i redovno mi šalje tablete i kreme protiv reume. Mnogo mi je lakše nego kada iste lijekove kupim kod nas – kazala je ona.
Šahman je kazala da je osjećaj kod pacijenata da su lijekovi sa drugih tržišta u odnosu na BiH bolje kvalitete, više rezultat predrasuda, nego što je zaista tako, piše NAP.