Radio-televizija Federacije BiH dobila je negativno mišljenje Federalnih revizora za poslovanje u prošloj godini, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP). Revizori su naveli niz zamjerki na rad javnog servisa u FBiH, ističući da nisu poštovani zakoni, posebno o javnim nabavkama i računovodstvu, te interni pravilnici o plaćama.
Prema finansijskom izvještaju, RTV FBiH je u protekloj godini poslovala uz dobit od 353.449 KM, ali je ona za 25% manja u odnosu na prethodnu godinu. Utvrđeno je i da je evidentan pad prihoda od naplate RTV takse i marketinga.
- RTV FBiH posjeduje kapital u iznos od 353.537 KM, koji nije dovoljan da pokrije ukupno akumulirani gubitak iz ranijih godina, tako da je gubitak iznad visine kapitala iskazan u iznosu od 1.381.039 KM – naveli su revizori. Također, sporno je i isknjiženje potraživanja većih od pola miliona maraka.
Revizori su otkrili da RTVFBiH ima najveće ugovore sa marketinškim agencijama „Ujedinjeni mediji“ i „Media group“, te da su prihodi od usluga marketinga u u prošloj godini bili u iznosu 9.941.309 KM i manji su za 8% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, revizorima su sporni popusti koje te agencije ostvaruju kod prodaje reklamnog prostora na javnom servisu.
- Najveći prihod ostvaren je za pružene usluge reklame putem marketing agencija: Ujedinjeni mediji d.o.o Sarajevo i Media group d.o.o Sarajevo, kojima se daje agencijski popust za oglašavanje (24% odnosno 18%). Marketinške usluge ove agencije obavljaju za veći broj oglašivača tako da na količinu izvršenih usluga dobivaju agencijske popuste. Osim toga, ostvaruju i ostale popuste (popust za lojalnost, za avansne uplate, popust ukoliko agencija prebaci ugovoreni iznos po osnovu kojeg je korišten popust iz Cjenovnika i drugi). Obzirom na visinu odobrenih popusta koji u konačnici utiču na visinu fakturisanih usluga i iskazanog prihoda RTV FBiH, ne možemo potvrditi opravdanost i razloge odobravanja istih, kao ni visinu odobrenih popusta – zaključuju revizori, prenosi NAP.
Također, negativno mišnjenje revizija zasniva i na kršenju Zakona o javnim nabavkama BiH te navodi nekoliko primjera.
- U 2013. godini nisu provedene procedure Zakona o javnim nabavkama BiH za nabavku roba i usluga za koje je bilo potrebno provesti postupak izbora najpovoljnijeg ponuđača i to za: advokatske usluge (97.661 KM), nabavku kancelarijskog materijala (105.531 KM), nabavku taxi usluga (89.853 KM) i usluge održavanja softvera (36.865 KM) – navodi se u izvještaju.
Kako se ističe u dokumentu o reviziji, krajem prošle godine u RTV FBiH je bilo zaposleno 373 zaposlenika, od čega je 350 na neodređeno vrijeme i 23 na određeno vrijeme. Revizori navode da je i dalje veliki broj zaposlenih bez odgovarajuće stručne spreme za poziciju koju obavljaju.
- Prema prezentiranim podacima, 86 zaposlenika je raspoređeno na radna mjesta za koje je potrebna viša stručna sprema od one koju stvarno imaju. Prema prezentiranoj dokumentaciji, utvrđeno je da za zaposlenike koji ne ispunjavaju potrebnu stručnu spremu, u zaključenim ugovorima o radu je navedeno da su dužni do 01.10.2013. godine dostaviti dokaz o sticanju odgovarajuće stručne spreme. Utvrđeno je da najveći broj uposlenika nakon ovog datuma, nije stekao potrebnu stručnu spremu, ali su prema prezentiranoj dokumentaciji isti i dalje ostali raspoređeni na postojećim radnim mjestima, bez umanjenja plaće – navodi revizija.
Revizori su prigovorili i zbog povećanja ukupnog iznosa utrošenog za plaće uposlenih te da nisu vršene adekvatne interne kontrole. Navedeno je da mjesečna neto plaća Generalnom direktoru Džemalu Šabiću utvrđena je u visini 4.500 KM uvećana za visinu minulog rada. Ali, revizori prigovaraju na tome što je Šabić uvećavao plaće pojedinim izvršnim direktorima mimo Pravilnika o plaćama i naknadama zaposlenika.
- Nakon izbora izvršnih direktora, generalni direktor je donio Odluku o plaćama rukovodećih zaposlenika (izvršnih direktora) sa utvrđenim koeficijentima za obračun plaće, koji nisu definisani Pravilnikom o plaćama i naknadama zaposlenika. Sa izvršnim direktorima zaključeni su ugovori o radu 31.12.2010. godine na neodređeno vrijeme, s tim da je pojedinim izvršnim direktorima tokom 2013. godine vršena korekcija koeficijenta na osnovu mjesečnih Odluka Generalnog direktora, kojima su uvećavani prvobitno utvrđeni koeficijenti za obračun plaće – navodi se između ostalog u izvještaju, prenosi NAP.