Članak

Zajimović: Dokazat ćemo da historija BiH nije onakva kakva nam se servira

Vakufska direkcija u BiH i Vakufska direkcija Turske aktivno rade na prikupljanju svih vakufnama iz Osmanskog perioda, koje se nalaze u arhivama u Istanbulu.

Vakufska direkcija u BiH i Vakufska direkcija Turske aktivno rade na prikupljanju svih vakufnama iz Osmanskog perioda, koje se nalaze u arhivama u Istanbulu.

Kako je za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) potvrdio direktor Vakufske direkcije u BiH dr. Senaid Zajimović, ovdje je riječ o historijskom projektu koji će ponuditi, ne samo informacije koliko je tačno bilo vakufa u BiH i kakva je njihova sudbina, već o projektu koji će ponuditi pouzdane i vjerodostojne informacije o izgledu i historiji BiH iz Osmanlijskog perioda.

- Za mene će to u historijskom smislu biti mnogo relevantnija građa nego brojni historijski udžbenici koji su nam se svih ovih godina plasirali, i iz kojih učimo o Osmanlijskom periodu. Jer, znamo da historiju pišu pobjednici, a njih je nakon Osmanlija na ovim prostorima bilo podosta – rekao je Zajimović za NAP, naglašavajući da su vakufname rodni listovi mnogih gradova u BiH, jer su oni i nastali upravo kao vakufi raznih dobrotvora.

Vakufi koji su nastajali u vrijeme Osmanskog perioda, kaže Zajimović, knjiženi su na tri različita mjesta. Jedan primjerak je išao vakifu – dobrotvoru, drugi primjerak je išao lokalnom kadiji (sudiji), a teći je u arhiv u Istanbul.

Vakufname iz tog perioda, koje su ostale u BiH, uglanom su uništene, najčešće tokom ratova i posljednje agresije na BiH. Ali, vakufname koje su pohranjene u arhiv u Istanbulu, i danas se vrijedno čuvaju.

- Vakufi su nešto što treba da služi ne samo Islamskoj zajednici, već svim živim bićima: i životinjama i ljudima i  muslimanima i nemuslimanima. Iz vakufa se finansiraju razni socijalni projekti, koji ovom društvu trebaju donijeti dobro – kaže Zajimović.

On objašnjava da je veliki broj vakufske imovine u BiH danas u rukama države, i da propada, te da bi vraćanjem Vakufskoj direkciji, ona bila stavljenja u funkciju naroda kome je i namijenjena.

Projekat pronalaženja, digitalizacije i publiciranja vakufnama iz Osmanskog perioda, a koje su tiču BiH, koštat će oko 250.000 eura, i u cijelosti ga finansira Vakufska direkcija Turske, kao znak prijateljstva i podrške Vakufskoj direkciji BiH.

#BiH