Vijest od odlasku na bolji svijet istaknutog bh. reditelja i po mnogima neponovljivog Sulejmana Kupusovića zatekla je sve kulturne djelatnike u BiH, ali i širom regiona. U posljednje vrijeme reditelj Kupusović nije se pojavljivao u medijima, ali ostat će upamćene njegove izjave i stavovi o različitim društvenim i političkim pitanjima. Za bh. novinsku agenciju Patria dao je intervju povodom 27. marta Svjetskog dana pozorišta. Tada je kazao da je došlo do kulturnog buđenja građana u BiH.
- Mislim da to nije samo pozorište, nego umjetnost inače. Mislim da se i knjige čitaju više nego prije, da se muzika više sluša zato što su nas političari do te mjere zatrovali i prošlost i budućnost i sadašnjost da je onda jedno od rijetkih mjesta, kao ispod staklenog zvona, gdje čovjek može da pobjegne od samoga sebe, da pobjegne od svakodnevice i da se prepusti magiji umjetnosti – kazao je tada Kupusović za NAP.
Komentirajući političku situaciju, Kupusović je kazao „da će našem čovjeku još dugo trebati da mu krene iz guzice u glavu i da nešto promijeni.“
Ova godina za BiH i Sarajevo značajna je i zbog nekoliko značajnih jubileja. Obilježena je 30. godišnjica Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu i Internacionalnog festivala „Sarajevska zima“, 100. godišnjica početka Prvog svjetskog rata (Sarajevski atentat) i 20. Sarajevo film festival. I tada je kao vizionar predosjetio kakvim tokom će ići ti događaji.
- Mislim da će i ti jubileji biti nesrećom pretvoreni u jedan sasvim slučajan događaj kao što je bilo obilježavanje Olimpijade kako zbog vremenskih uslova tako i zbog besparice ili će političari iskoristiti priliku pa će stogodišnjicu atentata pretvoriti u nove rovove, nova prepucavanja, nova falsificiranja historije, a da će ih najmanje zanimati šta je BiH kao država izgubila samom tom činjenicom što je postala mjestom jednog nesretnog atentata i koliko to nju dugoročno košta – rekao je Kupusović.
Bio je mišljenja umjesto da je BiH sada dio Evrope kao što su Austrija, Slovačka, Mađarska „mi se još uvijek držimo u kolu sa zadnjim balkanskim dnom koji je i Srbija i Makedonija i Crna Gora i Albanija.“
Jedna od posljednjih predstava koju je režirao bila je „Lary Tompson“ Show must go on prema tekstu Dušana Kovačevića.
- Predstava govori kako je u ovom vremenu kada je sve okrenuto protiv umjetnosti, kada se u institucijama kulture bukvalno isključuje struja, kada nema elementarnih sredstava za rad, kada se gase muzeji i zatvaraju galerije, umjetnički duh je obavezan iz prkosa što bi rekao Mak Dizdar iz prkosa od sna, pod svaku cijenu igrati predstavu i dokazati da ne smijemo dozvoliti da zavlada mrak i jednoumlje koje vlada kod naših političara. Misija umjetnosti i pozorišta je da stalno skreće pažnju da je čovjek u tom svom jedinom životu obavezan da bude dostojanstven i da ne dozvoli da bude ponižen na nivo gnjide – zaključuje Kupusović.