Situacija na Univerzitetu u Sarajevu nikada nije bila gora, nastavnici i uposlenici sarajevskih fakulteta posljednju plaću su primili u martu, a najavljeno je i povećanje školarina, što je izazvalo mnogobrojne reakcije studenata, piše novinska agencija Patria.
Nihad Fejzić, član Senata i dekan Veterinarksog fakulteta u Sarajevu ogorčen je postupcima vlasti prema Univerzitetu, te u razgovoru za NAP kaže da ovako više ne može.
- Finansiranje Univerziteta se mora riješiti. Ne možemo više ovako da studenti optužuju nas za povećavanje školarina. Isto kao da mi ne trebamo ovoj državi. Ako im ne trebamo nek nas Vlada KS, tj naš osnivač ugase, a mi ćemo se snalaziti, ne znam više šta dalje – kaže Fejzić.
On dalje napominje da ima osjećaj kao da su teret ove države.
- Samo još da nas SIPA počne hapsiti. Ne znam, svi smo raspamećeni ovom situacijom. Ukoliko nema novca to treba jasno reći i smanjiti primanja. Mada nisu to neke basnoslovne cifre. Veterinarski fakultet ima 170 zaposlenih od toga 80 nastavnika, a ostalo su osoblje sa srednjom stručnom spremom i ti ljudi imaju plaće po 700 – 800 maraka, pa to je Kanton propisao – dodao je Fejzić.
Inače, Vlada KS za nastavu ne izdvaja niti jednu marku, a što je posebno opterećenje za mnoge fakultete.
- Konkretno Veterinarski fakultet nije povećao školarine, iako su medicinske nauke najskuplje na svijetu. Nama redovni student plaća 265 KM i tu su uključene sve obaveze upisnina, osiguranje studenta, doprinos za SPUS, Fond Suada Dilberović, internet, praksa u Sanskom Mostu, bilblioteka...To su sredstva koje mi koristimo odgovorno za kvalitet nastave, zato što nama osnivač ne daje ništa za nastavu. Veterinar se ne školuje u učionici, nego u laboratorijama kroz liječenje – dodao je Fejzić.
Kao primjer koliko teško posluju Fejzić je naveo Veterinarski fakultet.
- Kanton daje 140 plata i 10 posto na tu sumu za materijalne troškove. To je 22.000 KM što meni u decembru ne može biti za grijanje. Pa, ja kao dekan više se bavim režijama više sam režiser nego dekan. I kako da se ja snađem, eto nek mi neko napiše formulu. Ovo je krajnje vrijeme da se nešto uradi – dodao je Fejzić dodajući da je svjestan da i na fakultetima ima svega, od korupcije, kriminala, ali da postoje mehanizmi da se to zaustavi.
- Očigledno je da nešto nije uredu. Ne ulažu u nastavu ni marku, pa iz kojih sredstava će se finansirati fakulteti. Mehanizmi postoje samo ih treba aktivirati i poštovati – dodao je Fejzić.