Članak

Tužilaštvo zatražilo raspisivanje međunarodne potjernice, Nožica tvrdi Arslanagić dolazi u nedjelju

Pred Kantonalnim sudom Sarajevo i sudijom Huseinom Delićem održano je ročište za određivanje pritvora svim uhićenim u akciji Buyer, a u kojoj su uhapšeni su Amar Arslanagić, Šefik Handžić, Hasan Šepo,

Pred Kantonalnim sudom Sarajevo i sudijom Huseinom Delićem održano je ročište za određivanje pritvora svim uhapšenim u akciji Buyer, a u kojoj su uhapšeni Amar Arslanagić, Šefik Handžić, Hasan Šepo, Jasmin Šepo, Izet Arslanagić, Samir Telibečirović i Aida Selvić, piše novinska agencija Patria.

Pritvor je predložen i za Edina Arslanagića i Bojana Kebea, a koji su trenutno nedostupni bh. pravosuđu. Kako je istakao tužilac Sead Kreštalica Arslanagić se nalazi u SAD-u, a Kebe se nalazi u Sloveniji te je predloženo i da bude raspisana međunarodna potjernica.

Odluka da li će im biti određena mjera pritvora bit će donesena večeras. 

Na 60 stranica sačinjen je zahtjev za pritvor osumnjičenih za organizirani kriminal, a sumnjiče se da su protuzakonitim pribavljanjem imovine oštetili kompaniju Bosnalijek za više desetina miliona KM. Današnjem ročištu nazočio je veći broj medija, a za šta su uložili progovor advokati osumnjičenih.

Međutim, Delić je pojasnio da ima odobrenje predsjednika Suda. Tužiteljstvo je navelo kako su uhapšeni sumnjiče da su kao “organizirana grupa u razdoblju od 2002. do 2012. godine počinili više krivičnih djela”, među kojima se nabrajaju zloupotreba položaja, sklapanje štetnih ugovora, krivotvorenje službene isprave, porezne utaje i drugo te da su kao zaposlenici “Bosnalijeka”, “Brštanice”, čiji je vlasnik Hasan Šepo, i “Carpe Diem”, čiji je vlasnik Jasmin Šepo, oštetili “Bosnalijek”, budžet Federacije i KS “za milionske iznose u novcu”.

Obrazlažući zahtjev za određivanje jednomjesečnog zatvora tužioci Sead Kreštalica, Sanjin Bogunić i Sabina Rajalija pročitali su dio nezakonitih radnji koja je ova grupa izvršila. Istaknuto je i kako je Amar Arslanagić, bivši direktor za inostrani marketing  u Bosnalijeku sklapao ugovore s nekim konsultantskim kućama koje nikada nisu podnijele izvještaje o svom radu, a fakture su uredno plaćane.

Neke od njih čak nisu ni registrirane u zemljama u kojima je navedeno (Švicarska, Rusija), a ugovori s njima su zaključivani u iznosima od 16.000 eura do 3.733.397 eura.

Istragom i vještačenjem, kao i izjavama svjedoka utvrđeno je kako je Arslanagić mlađi na tenderu progurao Rhea Express za prevoz robe u Rusiju, a njima je plaćana duplo veća cijena nego nekim drugim ponuđačima i što su podizvođači njima plaćali.

Tužioci su u zahtjevu za pritvor kazali da su prilikom pretresa pronađeni mnogobrojni skopocjeni predmeti (slike) kao i da je utvrđeno da Arslanagići imaju niz vrijednih nekretnina u BiH, Hrvatskoj, Bjelašnici...kao i skupocjena vozila među kojima je Porsche...

Također su upozorili da bi njihovo puštanje na slobodu moglo izazvati i uznemirenje javnosti, koja čeka procesuiranje onih koji su korumpirani, kao i da postoji bojazan da bi osumnjičeni mogli utjecati na svjedoke, jer je samo mali dio njih ispitan. Napomenuto je da je Amar Arslanagić zatražio od nadležnih da mu dopuste da prenese skupocjene stvari (trebale otići brodom) u SAD, te je izražena sumnja da je planirao trajno iseljenje.

Advokatica Edina Arslanagića Edina Rešidbegović kazala je da se njen klijent Edin Arslanagić vraća u BiH u nedjelju i da nema potrebe da se raspisuje međunardona potjernica. U SAD je otišao u pratnji supruge jer njegov drugi sin čeka dijete. Ona je napomenula da nije bilo nikakave naredbe za njega da ne smije putovati.

Senka Nožica koja je također u timu advokata koji brane Šefika Handžića i Amara i Edina Arslanagića istakla je da je njen klijent Handžić ozbiljno bolestan te je dokumentaciju predala sudu.

Također od odbrane došao je i prigovor kako Tužilaštvo KS vrši istragu već sedam godina u ovom predmetu te da žele na taj način prezentovati javnosti kako "nešto rade".

#BiH