Visoki predstavnik Valentin Inzko danas se pridružio osoblju Zemaljskog muzeja BiH i uradio svoju smjenu u muzeju kako bi iskazao podršku akciji “Ja sam muzej” u organizaciji Udruženja “Akcija” iz Sarajeva, prenosi bh. novinska agencija Patria.
- Zemaljski muzej BiH je lična karta ove zemlje. Ono što Prado znači za Španiju, Hermitage u Petrogradu za Rusiju ili Louvre za Francusku, to je Zemaljski muzej za BiH. Njegove zbirke pričaju priču o stoljećima bosanskohercegovačke historije i obaveza njegovih sadašnjih čuvara je da ovo nasljeđe sačuvaju za buduće generacije. Ovaj muzej pripada svim ljudima ove zemlje. Danas sam ovdje da bih podržao osoblje muzeja, koje je itekako svjesno njegove važnosti za cijeli Balkan i za zajedničko evropsko i svjetsko nasljeđe i koji – bez obzira na nedostatak sredstava – nisu odustali od namjere da ponovo otvore vrata muzeja za javnost BiH - rekao je visoki predstavnik.
Visoki predstavnik je pozdravio zaključke koje je usvojilo Vijeće ministara BiH u julu 2015., čiji je cilj da se nađe kako privremeno tako i stalno rješenje za finansijske i druge probleme vezane za neriješeni pravni status sedam kulturnih institucija od posebne važnosti za BiH, uključujući i Zemaljski muzej BiH. Pohvalio je napore ministra civilnih poslova BiH, Adila Osmanovića, koji je pokrenuo proces rješavanja ovog ozbiljnog problema kroz zvanične, institucionalne kanale i koji će igrati ključnu ulogu u konkretnim naporima čiji je cilj da se pomogne ovim kulturnim institucijama.
Visoki predstavnik je pozvao sve relevantne strane da ovom pitanju pridaju najviši prioritet kako bi Memorandum o razumijevanju, čiji su prijedlog već potpisali Ministarstvo civilnih poslova BiH, Ministarstvo kulture i sporta i Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH, Ministarstvo kulture i sporta te Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo, Grad Sarajevo i pet sarajevskih općina – Centar, Stari Grad, Novo Sarajevo, Novi Grad i Ilidža – mogao stupiti na snagu što prije, da bi se vrata Zemaljskog muzeja BiH ponovo otvorila za javnost.