Švedski političar porijeklom iz Sarajeva i kandidat na izborima za Evropski parlament krajem ovog mjeseca Jasenko Selimović, kazao je u razgovoru za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) kako je međunarodna zajednica sada svjesna da je svo vrijeme griješila prema BiH, jer je pokušavala natjerati bh. političare da stvore jedinstvenu državu i priključe je evroatlanskim integracijama.
No, tako nešto, kaže Selimović, očito nije bilo u interesu mnogih političara u BiH. Na prvom mjestu misli na Milorada Dodika, ali i mnoge druge nacionalističke političare u zemlji, koje u priključivanju BiH Evropskoj uniji, vide i svoj kraj.
- Mnogo je političara u BiH koji kraj svog bezobraznog i brzog bogaćenja vide u priključivanju BiH Evropskoj uniji. Vide kraj talovima, jer EU to ne dozvoljava – kaže Selimović za Patriu.
Selimović, inače imenjak i prezimenjak Jasenka Selimovića (SDP) koji je poslanik u Parlamentu FBiH, obavlja visoku dužnost državnog sekretara u Vladi Švedske i dolazi iz liberalne političke opcije.
Govoreći o Karlu Biltu, šefu švedske diplomatije u BiH, za kojeg su Amerikanci kazali da je tokom agresije na BiH više bio naklonjen Srbima, Selimović kaže da on među Bosanci i Hercegovcima koji žive u Švedskoj ne kotira baš najbolje. No, kada je riječ o samom odnosu Šveđana prema njemu, misli da oni nisu toliko duboku analizirali ono što je Bilt radio u BiH, ali su ponosni na svakog čovjeka iz Švedske koji u međunarodnim krugovima zauzima važno mjesto, pa i na Bilta.
Selimović objašnjava kako on već neko vrijeme radi na stvaranju kruga prijatelja koji mogu pomoći BiH. To se, objašnjava, prije svega odnosi na ljude iz BiH koji u međunarodnim krugovima nešto predstavljaju, ali i onih koji nisu porijekom iz BiH ali mogu i žele pomoći našoj zemlji.
- Lobiranje je veoma važno za jednu zemlju, a što bh. političari nikako da shvate. Dok su se drugi bavili uspostavljanjem veza i traženjem partnera u međunarodnim krugovima, u BiH su prioritet bile očito neke druge stvari – kaže Selimović, napominjući da bi upravo iz tog razloga njegov ulazak u Evropski parlament mnogo značio i za BiH.
- Moramo se naučiti da tražimo svoja prava i da tražimo prijatelje koji će nam pomoći. U Švedskoj je važno natjerati čovjeka da vam obeća pomoć. A kada vam obeća, on će to pokušati i ispuniti.
Nažalost, smatra Selimović, Bosanci i Hercegovci se nisu naučili organizovati i zajedniči zastupati svoje interese na način kako to rade drugi, počevši, kaže, od firmi i manjinskih grupa do velikih država.
- Nije važno prijatelje imati samo u Briselu. Važno je prijatelje imati i u Berlinu, Štokholmu i drugim mjestima – kaže on.
Napominje da je upravo zahvaljujući prijateljskim odnosima i vezama ali i otvorenosti Šveđana prema BiH, ova zemlja tokom agresije primila iz BiH između 120.000 do 150.000 hiljada, a danas je veliki broj tih ljudi i ostao da živi i radi u ovoj zemlji, piše Patria.