Članak

Brčanski demokratski forum objavio Šmitovu knjigu "Nauka o ustavu"

Svakako je kuriozitet da je u izdanju Brčanskog demokratskog foruma Brčko Distrikta BiH objavljeno jedno od najznačajnih djela, jednog od najpoznatijih i najkontroverznijih pravnih teoretičara 20. sto

Svakako je kuriozitet da je u izdanju Brčanskog demokratskog foruma Brčko Distrikta BiH objavljeno jedno od najznačajnih djela, jednog od najpoznatijih i najkontroverznijih pravnih teoretičara 20. stoljeća, Karla Šmita (Carl Schmitt), aktualnog i danas, prenosi novinska agencija Patria.

Mada su susjedne države, Slovenija, Hrvatska, Srbija, već odavno prevele neka od najvažnijih njegovih djela,a njihova akademska javnost polemizirala sa mnogim od Šmitovih teorijskih stavova, ugradivši pri tome mnoge od njih u sopstvenu intelektualnu baštinu, bh. akademska i politička javnost ostala je dosljedno autistična spram Karla Šmita i njegovih teorijskih uvida, što svakako nije slučajno.

Onda se u jednoj maloj, intelektualno neprepoznatljivoj, bosanskoj sredini, od jednog nepoznatog izdavača i nepoznatog prevodioca, pojavi prijevod jednog od najznačajnijih Šmitovih djela, "Verfassungslehre" ("Nauka o ustavu"), koje nije prevedeno ni u jednom dijelu bivše Jugoslavije, što je svakako kuriozitet, koji ima specifični simboličko-semantički sadržaj.

Knjigu je sa njemačkog jezika preveo Ribić Kašmir, rođen u Brčkom, školovan  u Brčkom i Beogradu u oblasti pravnih nauka, a već dugo živi u Berlinu. Do sada je u domaćim časopisima objavljivao dijelove nekih od značajnijih Šmitovih djela. "Dijete biblioteka", što je Kašmir Ribić bio i ostao, surovost sopstvenog odrastanja i surovost bosanske povijesne stvarnosti spojio je sa surovošću teorijskih stavova Karla Šmita, što je rezultiralo pasioniranim bavljenjem i prevođenjem Šmitovih djela.

Osnovni motiv za prijevod i objavljivanje ove knjige je njena udžbenička struktura elaboriranja teorije ustavne demokratske države, tako deficitarne u bh. akademskoj obrazovnoj praksi, ali i aktualnost njenih osnovnih kategorija  za analizu prostora bivše Jugoslavije, a posebno bh. stvarnosti. Kategorije ustava, suvereniteta, naroda kao modernog nosioca suvereniteta, legaliteta i legitimiteta, političkog koji nastaje iz razlikovanja prijatelja od neprijatelja bilo bi dobro analitički primijeniti na bh. stvarnost.

Ova knjiga, njen prijevod i njeno izdanje su svakako višeznačan intelektualni i kulturni događaj u BiH koji će po ustaljenoj bh. praksi malo ko prepoznati. No, to svakako neće u bitnome umanjiti njegov značaj.

#Lifemagazin