Članak

Bečarević: Građani u BiH treba da imaju manje cijene gasa, jer za to ima prostora

Manja potrošnja gasa je zbog visokih cijena prema krajnjim potrošačima.

Cijena sirove nafte danas je pala ispod 81 dolara po barelu, što je najniža cijenu u posljednje četiri godine, prenosi novinska agencija Patria.

Cijene nafte su drastično pale, a sa njima padaju i cijene gasa. Zašto se ovo ne odražava na naše cijene za sada nije poznato, ni javnosti ni stručnjacima. Almir Bečarević, bivši direkrot BH-Gasa kaže da svi pričaju o boljem životu gradjana, a niko ništa ne poduzima na jednostavnim stvarima.

Cijena nafte početkom ove sedmice počela je rasti preko 85 dolara po barelu, a u ponedjeljak se povećala na 85,46 dolara kada su azijske zemlje kupovale naftu kako bi opskrbile svoje rafinerije.

Međutim, nagli pad cijene desio se nakon što su neki članovi OPEC-a najavili da kompanije neće obustaviti proizvodnju nafte bez obzira na pad cijena. Kuvajt, koji je član OPEC-a, odbio je obustaviti proizvodnju tvrdeći da će se cijene stabilizovati nakon što tržište konzumira višak nafte. Drugi članovi, poput Saudijske Arabije i Iraka, također su izjavili da će sniziti cijene nafte za Ameriku kako bi se natjecali sa proizvođačima nafte u zemlji, što je doprinijelo ubrzanom padu, navode stručnjaci za naftu.

Članovi OPEC-a sastat će se 27. novembra kako bi se usaglasili o strategiji suzbijanja pada cijena nafte i razgovarali o tome da li je obustava proizvodnje održiva opcija.

Inače, Vlada FBiH je na sjednici usvojila bilans energetskih potreba za prvih šest mjeseci 2014. godine. Dio koji se odnosi na gas glasi ovako:

- Kada je riječ o prirodnom gasu, u prvih šest ovogodišnjih mjeseci potrošnja je iznosila 83.934 Sm3 i bila je manja za 32 posto od planirane, a za 17 posto niža od prošlogodišnje. Snadbijevanje Federacije BiH gasom je u ovom periodu bilo stabilno – stoji u izvještaju. 

Bečarević kaže kako ovaj podatak, vjerovatno, nikom ništa ne znači i ne govori, ali iz istog je puno toga vidljivo. 

- Potrošnja od 83 mil. Sm3 je jedna od najmanjih količina isporučenog gasa na tržište BiH. Za primjer mogu poslužiti neke od prethodnih godine kada je potrošnja za samo dva mjeseca bila na razini ove polugodišnje količine. Ove godine bit će isporučeno potrošačima cca 160 mil. Sm3, a prethodnih godina količina isporučpenog gasa znala je iznositi po jednom kvartalu cca 120 mil. Sm3. Sad imamo godišnje potrošnje kao nekad na razini kvartala. Sve ovo bi bilo savršeno jer znači manji uvoz ovog energenta, ali treba znati da ovo ne znači samo smanjen uvoz već potrošnju energenata u Kantonu Sarajevo koji zagađuju okolinu, utiču na smog i zdravlje građana, te da potrošači gasa biraju nove isporučioce kao što je „Alumina-Zvornik“ već pronašla – kaže Bečarević.

Dalje napominje da je jedan od glavnih uzroka, ali ne i jedini, manje potrošnje gasa visoke cijena gasa prema krajnjim potrošačima.

- Na ove činjenice upozoravam već dvije godine i rezultat vidimo kroz potrošnju gasa. Cijene nafte i naftnih derivata konstantno padaju i sada se kreću na razini od 82 USD, a nekad su iznosile 147 USD. Cijene gasa, koje se formiraju na bazi nafte i naftnih derivata, su isto tako padale i pratile su ovaj trend. Od 2012. godine Gasprom je smanjio cijenu gasa za 40 %, a prema građanima je smanjena za 10%. U konkurenciji drugih goriva gas postaje preskup i ne prati trendove smanjenja cijena, te stoga imamo drastičan pad potrošnje gasa, ali i povećanje zagadjenja zraka. Šta je krajnji cilj ovakve politike cijena nije mi poznato, ali treba znati da građani treba da imaju manje cijene gasa jer za to ima prostora, a posebno će to biti izrazeno počev od januara 2015. godine – dodao je Bečarević.

#BiH