Ne odlazi se samo iz Sirije i ratom pogođenih područja. Ukupno 2.300 porodica iselilo se iz Sanskog Mosta posljednjih godina, objavila je Unija za održivi povratak i integracije BIH, prenosi novinska agencija Patria.
Jaja na zgradi opštine su simboli prošlogodišnjih febreuarskih demonstracija i nezadovoljstva građana Sanskog Mosta.
Nezadovoljstvo zbog kojeg sve veći broj ljudi prema podacima Unije za održivi povratak odlazi iz ovog grada ne prestaje.
Načelnik opštine Mustafa Avdagić radi i kao hirurg, jer kaže nema kadra. Nije upućen da iz grada kojim upravlja odlaze stotine porodica. Pokazao je podatke u koje vjeruje, prema kojima Sanski Most ima rast zaposlenosti i BDP-a koji iznosi 4.338 KM.
Inače, nakon studija u inostranstvu većina mladih Sanjana se ne vrati u zemlju, u drugim zemljama ostaju radi potrage za boljim životom. A građenje života u Sanskom Mostu kreće od posla, infrastrukture, zdravstvene njege i slobode govora.
Ta sloboda govora, smatra jedan dio javnosti, ugrožena pod pritiskom lokalne vlasti. Početkom godine TV 101 je zapečaćena. Zaposlenici i vlasnici tvrde da je razlog za to bio politički.
Ta televizija danas se emituje iz drugog entiteta, iz Prijedora. Načelnik opštine ne želi da farba fleke od jaja na zgradi općine, niti da komentariše optužbe da je lokalna vlast otjerala jedinu TV stanicu u susjedni grad i entitet.
Općina Sanski Most prije rata je imala 60.300 stanovnika, a danas nešto više od 47.000. Međuentietsko razgraničenje, ali i ekonomske migracije, rezultirale su minusom većim od 10.000 ljudi, koje u gradu nisu zadržale sve ljepote Sane, javlja N1.