Krivično djelo izazivanja nacionalne, vjerske i rasne mržnje, razdora i netrepeljivosti u Bosni i Hercegovini je u prošloj godini u padu za 47 posto u odnosu na 2013. godinu, ali ova 2015. godina prema prvim preliminarnim statistikama nažalost opet pokazuje zabiranjavajući porast ovog krivičnog djela, piše novinska agencija Patria.
Sutra će parlamentarci u Predstavničkom domu PSBiH razmatrati Izvještaj o stanju sigurnosti u BiH za 2014. godinu, a ova stavka o vjerskoj i rasnoj mržnji je također posebno ugrađena u dokument koji su dobili poslanici.
Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) je tokom 2014. godine na prostoru cijele BiH registrirala je određeni broj akata nasilja prema pripadnicima pojedinih vjerskih, nacionalnih ili drugih grupacija ili njihovoj imovini, objektima i obilježjima, ali i drugih incidenata koji su negativno utjecali na međunacionalne odnose i stanje opće sigurnosti na nekim lokalnim nivoima (uništenja, oštećenja i pljačke sakralnih objekata, nadgrobnih obilježja, spomen obilježja i znamenja svih konfesija, aktiviranje eksplozivnih naprava, te pisanje i rasturanje provokativnih, uvredljivih i prijetećih poruka i ekstremno-radikalnih stajališta).
OSA je došla i do saznanja da su nastavljene provocirajuće i destruktivne aktivnosti jednog broja navijačkih grupa i njima bliskih ultradesničarskih organizacija i pokreta poznatih i po krajnje ekstremno-radikalnim čak i neofašističkim neonacističkim istupima, uglavnom na sportskim, ali i drugim javnim manifestacijama širom BiH.
Radikalne grupe vrlo vješto koriste modernu informacijsku tehnologiju za promoviranje svojih stavova, a putem kojih šalju i prijeteće poruke.
- Oni savremene tehnologije najčešće stavljaju u funkciju međusobnog komuniciranja, zatim za širenje, indoktrinaciju i distribuciju ekstremno-radikalnih stavova i ideologije, za prikupljanje i razmjenu podataka, za prikupljanje novčanih sredstava, vrbovanje, mobilizaciju, za međusobno umrežavanje – stoji u izvještaju.
Posebno su na njih atraktivne Chat-Facebook stranice na pojedinim portalima na kojima je komunikacija u osnovi netrepeljiva i isključiva na nacionalnoj, vjerskoj i političkoj osnovi.
- Treba više educirati policijske službenike u oblasti cyber kriminala, ali i inicirati donošenje adekvatnih zakonskih rješenja u oblasti uređivanja raznih internetskih portala – navodi se dalje.