Bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i analitičar u oblasti sigurnosti Ismet Dahić u razgovoru za novinsku agenciju Patria (NAP) kazao je da je 7. februara očito bilo propusta u radu policije, ali i da je evidentno da je paljenje zgrada Predsjedništva BiH i Vlade Kantona Sarajevo bilo organizirano.
Na pitanje da li je Federalna uprava policije mogla ranije reagirati i zaštiti zgradu Predsjedništva BiH i prije nego je Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH nazvao direktora FUP-a Dragana Lukača, Dahić je kazao da policija ukoliko ima saznanja o mogućoj eskalaciji nemira ima obavezu samoinicijativno raditi.
Da je FUP imao informacije o mogućim nemirima dokaz je krizni štab koji je Lukač osnovao dan prije nereda.
- U pravilu, kada se raspolaže nekom informacijom da može doći do narušavanja javnog reda i mira u većem obimu, izvršenja krivičnih djela, teži prekršaji i itd. policija poduzima samoinicijativno sve mjere i radnje u cilju sprječavanja toga. Sva prethodna saznanja, dakle operativne informacije koja upućuju na to su uslov za poduzimanje tih mjera i radnji – kaže Dahić za NAP.
On dalje napominje da je sada sigurno da je došlo do greške na nivou BiH kad je rađena reforma policije te potcrtava da se policija trebala ustrojiti po načelima Oružanih snaga BiH.
- U RS-u je to fino urađeno, što se sada pokazalo, ali u FBiH gdje postoje kantonalne policije, zakonodavstvom nisu preciznije određeni uslovi za koordinaciju, za uvezivanje, upotrebu policijskih snaga itd. Bilo je nekih propusta, ali i to je pouka za ubuduće da se poduzmu mjere da do toga više ne dolazi – kaže Dahić dodajući da vjerovatno nije napravljena ni dobra procjena i da se nije očekivalo onako organizirano paljenje i uništenje.
Dahić tvrdi da postoji organizirana grupa protiv koje je FUP i podnio krivične prijave.
- Javnost će biti o tome upoznata ko ih je doveo, ko je organizirao otkud im kokteli za paljenje, otkud da se baš pale žarišta koja su najosjetljivija. Nije isključeno da je i iznutra bilo podrške. Zašto u tim objektima nisu funkcionirali sistemi protivpožarne zaštite. Ovaj put pokazale su se sve slabosti i policije i vatrogasaca. Treba ljude opremiti, obučiti i motivirati da se suprotstave napadačima – dodao je Dahić.
On je dalje napomenuo da se policacima ne smije zamjeriti što su štitili ustavni poredak, jer je to po zakonu njihovo pravo, dužnost i obaveza.
- Policija u tim slučajevima upotrebljava sredstva prinude protiv onih koji podrivaju sistem. Nemojmo sada pričati o tome kako su policajci upotrijebili silu, a ovi njih mogu da biju koliko hoće. To nije uredu – dodao je Dahić.
Bivši ministar komentirao je i „rat prijavama“ između Gorana Zubca, direktora SIPA-e i Dragan Lukača, direktora FUP-a, te drugih čelnika policijskih agencija, kazavši kako to što rade jedan drugom „nije korektno“.
- Ali, vjerovatno je ovo i doraz određenih politika koje se svrstavaju na jednu, drugu ili treću stranu u kontroli policijskih predstavnika. To samo dosipa ulje na vatru u ovom momentu. Jer, na taj način se policiji želi staviti na teret da je policija odgovorna za ono što se događalo 7. februara, a da politika izbjegne svoju odgovornost – dodao je Dahić.