Članak

Podignuta optužnica protiv 10 osoba za ratni zločin nad Bošnjacima u Zvorniku

Nakon progona, žrtve su odvodili u kolonama na različite lokalitete i mjesta zatvaranja gdje su mučene i zlostavljane na različite načine, a u više navrata izdvajanjima po grupama vršeno je masovno s

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv deset osoba koje se terete da su počinili krivično djelo zločina protiv čovječnosti na području Zvornika tokom 1992. godine, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Kako je saopćeno iz ove institucije, optužnica je podignuta protiv Gorana Maksimovića iz Tešnja, Ljiljana Mitrovića iz Zabrđa te Radivoja Đorđića, Slavka Perića, Mila Vujevića, Vukašina Draškovića, Gojka Stevanovića, Cvjetka Popadića, Raja Lazarevića, Miće Manojlovića, svi iz Zvornika. 

Oni su optuženi da su tokom mjeseca jula 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i policije usmjerenog protiv bošnjačkog civilnog  stanovništva (Goran Maksimović u svojstvu komandira i Ljiljan Mitrović zamjenika  komandira interventne jedinice SJB Ugljevik, a Slavko Perić komandira Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), te ostali optuženi kao pripadnici vojnih snaga i visoki zvaničnici policijskih i vojnih struktura) planirali, rukovodili i nadzirali operacije i aktivnosti, te zajedno sa ostalim pripadnicima vojnih snaga sudjelovali u masovnom progonu stanovništva bošnjačke nacionalnosti u širem području sela Lokanj, općina Zvornik, i susjednih općina, te na taj način počinili progon oko stotinudvadeset civila, među kojim je bilo djece i žena.

Dakle, u vrijeme širokog i sistematičnog napada na civile, osumnjičeni svjesni  tog napada, na rasnoj, etničkoj, vjerskoj, kulturnoj osnovi, vršili su progon ubistvima, prisilnim preseljenjem stanovništva, zatvaranjem, prisilnim nestancima, nanošenjem fizičkih i psihičkih povreda, fizičkim zlostavljanjem, terorom i nasiljem.

Nakon progona, žrtve su odvodili u kolonama na različite lokalitete i mjesta  zatvaranja gdje su mučene i zlostavljane na različite načine, a u više navrata izdvajanjima po grupama vršeno je masovno strijeljanje zarobljenih civila i ubijeno je više od 67 žrtava. 

Nakon toga žrtve su bačene u jamu koja je prethodno iskopana i pripremljena i zagrnuta, a iskopana tijela su razmijenjena dana 04.06.1993. godine i dana 17.02.1994. godine u Teočaku. 

Uz optužnicu je predloženo ispitivanje 141 svjedoka i dva sudska vještaka te je priložen obiman dokazni materijal sa više od 705 dokaznih materijala i dokumenata, među kojima i dokumentacija o identifikaciji žrtava zločina. 

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

#BiH