- Bosni i Hercegovini ne treba sadaka, već nafaka, a za tu nafaku se moramo više potruditi - rekao je dr. Mustafa Cerić, nezavisni kandidat za bošnjačkog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine na predizbornom skupu održanom u srijedu u Zenici.
Vanjska politika Bosne i Hercegovine, koja je u nadležnosti Predsjedništva, dodao je, „još uvijek je humanitarno projektirana i našu zemlju u svijetu predstavlja kao žrtvu i treba izazvati sažaljenje i naklonost prijateljskih zemalja“.
- To hitno moramo mijenjati. Naš primarni državni interes je članstvo u Europskoj uniji i NATO-u. Teorijama zavjera robuju slabi i dezorijentirani, provincijalno opterećeni političari i kažem vam da nismo žrtva međunarodnih zavjera, već nesposobnih i nemoralnih političara - naglasio je dr. Cerić, te dodao:
- Koliko je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine van vremena i konteksta međunarodnih odnosa, najbolje pokazuje zvanična web stranica te institucije na kojoj i danas stoji dokument „Osnovni pravci vanjeske politike BiH“ iz 2003. godine koji potpisuje Borislav Paravac. Očito se za članove Predsjedništva od 2003. ništa nije promijenilo.
Promjene se moraju desiti a, u tom smislu, tvrdi dr. Cerić, trebalo bi krenuti od de-partizacije državnog Predsjedništva, ali i bosanskohercegovačke diplomatsko-konzularne mreže.
- Umjesto stranačke pripadnosti i nepotizma, kojom su se najviše rukovodili članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine u imenovanju ambasadora i konzula, ja ću se založiti za profesionalizaciju vanjsko-političke službe. Našu državu u svijetu trebaju predstavljati najbolji po svom znanju, vrlinama, diplomatskim vještinama i ostvarenim rezultatima u diplomatskoj praksi, a nikako najpodobnijim stranačkim oligarhijama i najvjernijim porodičnim i klanovkim interesima - istakao je dr. Cerić.
Očito je, dodao je, da se najodgovorniji nisu niti zanimali vanjskim poslovima, pa im ni na kraj pameti nije bila ekonomska diplomacija, baš kao ni kulturna.
- U našoj diplomaciji nema prominentnih umjetnika niti ljudi sa međunarodnim biografijama u oblasti kulture ili znanosti. Prema postojećem zakonodavstvu oni ne mogu ni biti angažirani u ambasadama jer nisu državni činovnici. To mora biti promijenjeno - naglasio je dr. Cerić.
Također je istakao i nedopustivo zapostavljen odnos diplomatsko-konzularne mreže sa iseljenicima i dijasporom.
Bošnjaci na taj način, naglasio je, pokazuju da ne poštuju sami sebe i svoje sunarodnjake u susjednim državama.
- Kako to da se dosadašnji bošnjački članovi Predsjedništva nisu sjetili i inicirali otvaranje konzulata Bosne i Hercegovine u Novom Pazaru, na primjer? Ne znam čega se boje ili stide? Da su pročitali dokumente EU o manjinskim pravima vidjeli bi da su ta prava u EU svetinja i da se prema poštivanju manjinskih prava u EU mjeri nivo spremnosti država kandidata za članstvo u velikoj europskoj familiji - zaključio je dr. Cerić.