Članak

Bećirović: „Ukrajinizacija“ BiH je latentna opasnost

Zijad Bećirović, direktor IFIMES-a u intervjuu za novinsku agenciju Patria osvrnuo se na aktuelnu situaciju u BiH te kazao da dosadašnja vanjska politika Baracka Obame je ispod očekivanja

Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana u intervjuu za novinsku agenciju Patria osvrnuo se na aktuelnu situaciju Bosne i Hercegovine te je na pitanje kako vidi poruke koje je poslala i kojim će smjerom ići američka politika u BiH kazao da dosadašnja vanjska politika američkog predsjednika Baracka Obame je ispod očekivanja, a prema ocjenama eksperata slaba.

- Takva politika posljedično je omogućila rast utjecaja Rusije. Ukoliko se bude nastavila takva politika doći će do dodatnog jačanja ruskog utjecaja na Balkanu, što u dogledno vrijeme može utjecati i na BiH kroz pojavu neke nove Ukrajine. Zbog toga je „ukrajinizacija“ BiH latentna opasnost, koja se mora na vrijeme osujetiti i poduzeti odgovarajući potezi američke administracije, koji će to spriječiti. Američka politika prema BiH mora prestati biti deklarativna preko izražavanja podrške suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH nego je potrebno konkretnim aktivnostima tu zemlju uvesti u punopravno članstvo NATO i EU. U tom smislu vidim, da se američka vanjska politika nalazi na sudbonosnoj prekretnici, a to znači, da li će američka politika rješavati probleme i izazove pred kojima se nalazi ili će sve to pokušati „zamrznuti“.

NAP: Američka ambasadorica u BiH je posebno naglasila pravo građana na demonstracije, ali pod uvjetom da je riječ o mirnim protestima?

- Demonstracije u BiH su vrlo kompleksna pojava. Nedvojbeno je, da se radilo o pokušaju državnog udara. Dakle, neuspjeli državni udar. I sada da bi se sve to prikrilo nastavljaju se demonstracije sa simboličnim brojem učesnika. Ključni izazov pred kojima se BiH nalazi je kako suzbiti organizirani kriminal i korupciju. Nosioci borbe protiv kriminala i korupcije moraju biti stručni, čestiti i pošteni ljudi. Ne može nosilac borbe protiv kriminala i korupcije biti kontroverzni ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić. To je kao kada bi recimo u SAD-u glavni borac protiv mafije bio Al Capone. To je i smiješno i tragično. Tu vidim ključni problem, jer većina nosilaca ključnih funkcija u državi su ujedno i nosioci kriminala.

NAP: Da li ono što se događa u BiH posljednjih mjesec dana ulazi u te okvire koje SAD podržavaju?

- Američka administracija je širok pojam. Prema procjenama u SAD-u postoji 10-12 miliona ljudi koji o nečem odlučuju kada su u pitanju nacionalni interesi SAD-a. Pojedinci iz američke administracije nažalost nisu imuni na sve to što se događa u BiH pa su se neki čak zapleli u neke vrlo nečasne rabote i aranžmane sa pojedinim političarima odnos nosiocima funkcija u BiH. Tu ne isključujem mogućnost i koruptivnog djelovanja. SAD nema jasno definiranu politiku prema BiH i ostalim kriznim žarištima u svijetu.  Predsjednik Obama vodi politiku „zamrznutih“ konflikata i zatečenog stanja. Čak je se približio i svojim dojučerašnjim neprijateljima npr. Iranu, sirijskom režimu. Tako je prošli ponedjeljak imenovao novog ambasadora u Siriji Daniela Rubensteina umjesto ambasadora Roberta S. Forda. Takvo nešto bilo bi nezamislivo  za  američku republikansku administraciju.

 

 

 

#BiH