Ukopom i dženazom za 175 identifikovanih žrtava, koje su ubijene tokom genocida na području Srebrenice od 1992. do 1995. godine, danas će biti obilježena 19. godišnjica od najvećeg zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP).
Već nekoliko dana Srebrenica, ali i cijela Bosna i Hercegovina, obavijene su tugom. 11. jula u Potočarima majke ukopavaju sinove, djeca roditelje, sestre ukopavaju braću... Prije 19 godina, zločinci predvođeni Ratkom Mladićem ubili su ih na najsvirepiji način samo jer su nosili bošnjačka, muslimanska imena.
Prema podacima Udruženja "Majke enklava Srebrenica i Žepa" na području Srebrenice je tokom agresije na BiH, a najviše polovinom jula '95. godine, ubijen 10.701 nedužni čovjek, uglavnom Bošnjak, računajući žene, djecu, muškarce, bolesne, zarobljenike.
Najmlađa žrtva genocida bila je tek rođena beba, umrla je u krugu UNPROFORA-a iako još nije bila dobila ni ime. Ukopana je prošle godine pored oca Hajrudina, dede i dvojice amidža. Majka joj je dala ime Fatima.
Najveći broj civila u Srebrenici ubijen je nakon što su pomoć zatražili u bazi UN-a, koju je kontrolirao holandski bataljon UNPROFOR-a. Upravo je ovaj bataljon suodgovoran za smrt više hiljada Bošnjaka, o čemu postoji i presuda Okružnog suda u Hagu.
U genocidu je, prema podacima Udruženja "Majke enklava Srebrenica i Žepa", učestovalo oko 22.000 srpskih vojnika. Za zločine su do sada osuđena 22 zločinca, a na spiskovima odgovornih nalazi se 810 imena. Nažalost, mnogi od njih još uvijek slobodno hodaju gradovima BiH, a neki od njih rade i na važnim državnim funkcijama naše zemlje, piše agencija Patria.