Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu srušeno je 614 džamija i 218 mesdžida, na teritoriji cijele države.
No, od kraja agresije do danas obnovljene su 452 i izgrađeno 367 novih džamija, a veliki broj njih je još u fazi obnove i trebale bi biti završene narednih godina, piše bh. novinska agencija Patria.
Kako je za NAP ispričao dr. Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije u BiH, najveći broj tih džamija obnovljen je i sagrađen donatorskim sredstvima Bošnjaka, te dijelom sredstvima muslima i vlada drugih zemalja. Naročito sredstvima Turske i arapskih zemalja.
- Iz podatka o broju obnovljenih i izgrađenih džamija nakon agresije možemo zaključiti da u našem narodu osjećaj izdvajanja na putu dobra nikada nije zamro. Džamije su upravo dokaz tome – kaže dr. Zajimović.
Oni koji su ih rušili, htjeli su da ih nestane, no inat i plemenitost bošnjačkog naroda obnovio je i sagradio još ljepše džamije.
Zajimović dodaje da su sve džamije kao i ostale vjerske objekte gradile isključivo domaće firme i domaći ljudi, pa se može kazati i to da je Islamska zajednica u BiH jedan od većih investitora u zemlji.
„Fond memorijala“ u Saradnji sa Centrom za islamsku arhitekturu iz Sarajeva uskoro će izdati Monografiju porušenih džamija tokom agresije na BiH.
Kako je za NAP ranije potvrdio Suad Zijadić, pomoćnik direktora „Fonda memorijala“, monografija porušenih džamija u BiH će biti historijski dokument, koji će nepobitno svjedočiti da je na BiH od '92. do '95. godine izvršena agresija.
Dokumentovana knjiga najbolje će poslužiti historičarima koji proučavaju historiju BiH, naročito njenu noviju prošlost.
- Riječ je o vrlo opsežnoj monografiji. Tim ljudi koji je prikupljao materijal za monografiju posjetio je svaku porušenu džamiju u BiH i fotografisao to mjesto. Neke džamije posjećivane su i po dva puta - rekao je Zijadić.
Monografija će se štampati u tri toma. Osim na bosanski, prevedena je na engleski jezik, a trenutno se prevodi na turski jezik, piše Patria.