Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Sindikat srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH i Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH i ove su godine prigodno obilježili Svjetski dan nastavnika. Na današnjoj zajedničkoj svečanoj akademiji u Sarajevu dodijeljena su priznanja i zahvalnice, uz novčane nagrade od po 600 konvertibilnih maraka odgajateljima, učiteljima, nastavnicima i profesorima za njihovu posvećenost, humanost, razumijevanje i toleranciju u prosvjetno-pedagoškom radu, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Priznanja je primilo 40 prosvjetnih radnika iz cijele Federacije BiH, od čega je jedna dodijeljena posthumno.
Ministar Damir Mašić zahvalio je nagrađenim prosvjetnim radnicima na izuzetnom doprinosu u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i učinjenim iskoracima u poslu bez obzira na uslove u kojima su radili i djelovali.
- Biti najbolji nije ni lako, ni jednostavno. A ako ste najbolji u svojoj konkurenciji, onda je to zaista izvanredan uspjeh - kazao je Mašić.
Zahvalu je uputio i sindikatima obrazovanja za podršku i partnerstvo u svim reforskim projektima. Osvrnuvši se na protekli period i nadležnost Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, koja je sužena na koordinirajuću ulogu, ministar Mašić je ustvrdio da je, ipak, napravljen vidljiv pomak u svim segmentima obrazovne reforme, spomenuvši, među ostalim, uspostavljanje transparentnijeg sistema udžbeničke politike i okončanje procesa revizije Okvirnog NPP-a za devetogodišnju osnovnu školu u FBiH, te započete aktivnosti na izradi kurikuluma za devetogodišnju osnovnu školu baziranom na ishodima učenja.
- Obezbijedili smo besplatne udžbenike za socijalno ugrožene učenike osnovnih škola u FBiH, stipendije za više od 250 najboljih učenika romske nacionalnosti, kao i nagrade za više od 350 učenika za postignute rezultate na federalnim, državnim i međunarodnim takmičenjima znanja, ali i nagrade za 120 prosvjetnih radnika. Poboljšali smo uslove rada u više od 50 odgojno-obrazovnih ustanova u cijeloj FBiH sredstvima u iznosu od 2.000.000 KM, te osigurali milion KM za sanaciju šteta na 15 odgojno-obrazovnih ustanova nastalih u poplavama u četiri kantona (ZDK, TK, USK i PK) - kazao je Mašić.
On je istakao i da je FMON osigurao i stipendije za 175 najboljih studenata sa 73 javna fakulteta, subvencionirali smještaj i ishranu za oko 430 studenata godišnje u studentskim domovima u Federaciji BiH i osigurali 700 studentskih zajmova putem Fonda za studentske zajmove FBiH.
Naglašeno je da je neophodno uložiti još napora u provođenju započete obrazovne reforme, koja je u Federaciji BiH dodatno usporena zbog decentralizirane nadležnosti.
- Ipak, naša je obaveza da stvorimo svoj djeci jednake uslove i jednake mogućnosti u smislu dostupnosti i kvaliteta obrazovnih usluga, pri čemu nikakve predrasude, opredjeljnja, te politički, socijalni, društveni, osobni ili bilo koji drugi pogledi i interesi, ne smiju biti prepreka ispravnom pristupu i zajedničkom radu bez kojeg im ne možemo omogućiti sretno djetinjstvo, kvalitetno školovanje i sigurne temelje za budućnost - naglasio je Mašić.
Manifestaciju obilježavanja Svjetskog dana nastavnika za područje cijele Federacije BiH zajednički su, prije četiri godine, uspostavili Federalno ministarstvo i sindikati obrazovanja, s ciljem afirmacije i predstavljanja javnosti najistaknutijih prosvjetnih radnika koji su u svom radu postigli zapažene rezultate, ali i same prosvjetne struke.
Inače, Svjetski dan nastavnika proglasio je UNESCO 1994. godine u spomen na isti datum 1966. godine, kada je potpisana Preporuka o statusu nastavnika, a obilježava se 5. oktobra/listopada svake godine u više od 100 zemalja svijeta. Prema UNESCO-u, taj je dan prilika da se pokaže da je rad nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva i da se kao takav i cijeni, saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.