Članak

Advokat Mujčin: Akcioni plan Slovenije o deviznoj štednji ne sadrži konkretna rješenja

Kako je pojasnio Mujčin, ovakav Akcioni plan „ne sadrži niti jednu konkretnu mjeru i radnju usmjerenu na provođenje Presude i to je još jedna potvrda tzv. "minimalističkog" pristupa ovoj stvari.

Advokat Bešlo Mujčin, rođeni Zeničanin koji ima kancelariju u Njemačkoj u Dizeldorfu jedan je od ključnih ljudi koji je izvojevao pobjedu pred Evropskim sudom za ljudska prava, a čija presuda kaže da Slovenija i Srbija moraju vratiti tzv. staru deviznu ušteđevinu deponovanu u nekadašnjoj Ljubljanskoj banci i Investbanci, piše bh. novinska agencija Patria.

Republika Slovenija je 15. januara 2015. godine tajništvu odbora ministara Vijeća Evrope dostavila "Akcioni plan" provođenja Presude Evropskog suda za ljudska prava o "staroj deviznoj štednji u bankama bivše SFRJ" broj 60642/08 od 16.7.2014. godine čime je ispoštovan rok za podnošenje ovog dokumenta.

Šta sadrži Akcioni plan

U planu je navedeno sljedeće:

- da R. Slovenija namjerava poštovati i provesti Presudu, bez diskriminacije prema štedišama kojima štednju treba isplatiti;

- prema podacima kojima raspolaže R. Slovenija, ukupan iznos štednje koju treba isplatiti iznosi oko 257 miliona EUR (stanje u Ljubljanskoj banci Zagreb na dan 31.12.1991.g. i stanje u Ljubljanskoj banci Sarajevo na dan 31.3.1992.g. sa do tada obračunatim kamatama);

- visina kamatne stope koju će R. Slovenija isplatiti prema Presudi će tek biti utvrđena, uz uvažavanje "svih relevantnih činjenica i okolnosti slučaja" i dosadašnje prakse;

- ukazano je na "probleme" evidencije štediša i štednje zbog određenih promjena koje su u međuvremenu nastupile (prenosi i dosadašnje isplate, druge promjene stanja na depozitima, promjena matičnih podataka štediša, naslijeđena štednja i dr.;

- u drugom tromjesečju ove godine R. Slovenija namjerava donijeti propise kojima će regulisati ovo pitanje.

Kako je pojasnio Mujčin, ovakav Akcioni plan „ne sadrži niti jednu konkretnu mjeru i radnju usmjerenu na provođenje Presude i to je još jedna potvrda tzv. "minimalističkog" pristupa ovoj stvari.

- Potpuno je zaboravljena činjenica da problem najteže pogađa ljude odmakle starosne dobi od kojih su mnogi u vrlo teškoj materijalnoj situaciji, a već 25 godina su onemogućeni da raspolažu svojom imovinom – kaže Mujčin.

Presudom ESLJP je naloženo da kompletan model-mehanizam isplate treba da bude završen i prezentiran do 16. 7. 2015. godine. Naredni korak je ocjena "Akcionog plana" od strane Nadzornog odbora.

- Ja ću sa svoje strane predložiti mjere i radnje za koje smatram da mogu doprinijeti pravilnom i efikasnom provođenju Presude - od načina prikupljanja podataka, jezičke komunikacije, pristupa informacijama, oslobođenja od plaćanja svih taksa i drugih pristojbi i dr. do toga da se spriječe sve moguće zloupotrebe na štetu štediša.

- Također smatram da države BiH i Hrvatska imaju interes da oforme Koordinacione timove-predstavnik iz Ministarstva finansija, unutrašnjih poslova i pravosuđa ili Ureda zastupnika pred ESLJP - radi efikasnih provjera potrebnih podataka i stalne komunikacije. Ova lica ne mogu po prirodi stvari zamijeniti štediše i punomoćnike, ali mogu doprinijeti kvalitetnom rješenju – kaže Mujčin.

#Region