Javnost u Bosni i Hercegovini još uvijek je uznemirena nakon što je više učenika imalo neželjena dejstva nakon što su primili vakcinu antitetanus u sarajevskom Domu zdravlja Vrazova, piše novinska agencija Patria.
Do danas nemamo adekvatnog odgovora šta se zapravo desilo, a u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva očito vlada svojevrsni haos, a oprečne informacije dolaze iz ove institucije. Nataša Grubiša, direktorica Agencije za lijekove uporno potencira priču kako građani nemaju razloga za paniku, a razloga ima, jer se sada ispostavilo da sistem koji je Agencija trebala da uspostavi postoji samo na papiru, ali pravilnik nije implementiran.
Naime, na stranici Agencije i dalje stoji vijest objavljenja 19. decembra kako „do danas, nisu primili niti jednu prijavu sumnje na neželjene reakcije koje se navode u medijima, a u vezi su sa antitetanusnom vakcinom. Po prijavi sumnje na neželjenu reakciju/neželjene reakcije odmah ćemo reagovati u pravcu ocjene uzročno-posljedične veze između prijavljene neželjene reakcije i primjenjenog lijeka koji je pod sumnjom, a u skladu sa donesenom ocjenom preduzimati odgovarajuće regulatorne mjere“.
Međutim, na upit koji je Patria poslala Agenciji i zatražila inoformaciju koje su nuspojave prijavljene i ko je to prijavio dobili smo slijedeći odgovor:
- Izvještaj o neželjenim dejstvima smo zaprimili od strane Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH (od dr. Jelene Ravlije), kroz koji su jasno opisane zabilježene nuspojave (neželjena dejstva) na vakcinu. U toku je evaluacija prijavljenih neželjenih reakcija, odnosno ispitivanje uzročno-posljedične povezanosti sa primjenjenom vakcinom. Sa Zavodom za javno zdravstvo smo u stalnom kontaktu i razmijeni informacija po pitanju predmetne problematike – kaže se u dopisu upućenom našoj redakciji, a koji je potpisala Grubiša čiji je mandat istekao još prije dvije godine!
Također kako saznajemo doktori su u panici, jer u datom momentu uopće se nije znalo kome prijaviti neželjene efekte dok sa KCUS-a odbijaju prijaviti nuspojave Agenciji, oni te podatke prosljeđuju Zavodu za farmaciju.
Iako čekamo zvaničan odgovor od distributera antitetanusa komapnije „Melcoma“ saznajemo da su i oni iz medija saznali za dešavanja (!?), dakle niti njih niko zvanično nije obavijestio o nastalom problemu.
Ranije je u istupima za medije Grubiša istakla da sumnju na neželjeno djejstvo lijeka građani treba da prijave zdravstvenom radniku radi evidencije kroz tzv. zvanični farmakovigilantni sistem i ocijene njene uzročno-posljedične veze s primijenjenim lijekom u najkraćem mogućem roku. Međutim, kako se kod nas radi u Glavnoj kancelarija za farmakovigilancu u Mostaru najbolje dokazuje činjenica da šefica dvije referntice iz Mostara ne sjedi s njima u uredu, već u Banjoj Luci. Inače, na ovu poziciju trebao bi biti imenovan neko iz hrvtaskog naroda, pa Grubiša odugovlači s tim još od 2008. godine!
Na kraju kako se radi farmakovigilanca treba vidjeti u susjednoj nam hrvatskoj Agenciji za lijekove i medicinska sredstva, koja obiluje pdf dokumentima i podacima. Kod nas jako siromašan odjel, a opet Grubiša je ustvrdila „da u ovoj godini je Agencija imala oko 150 prijava sumnji na neželjena djejstva lijekova, od toga se oko deset prijava odnosilo na neželjene reakcije na vakcine“.
U današnjem dopisu Patriji stoji pak “da do sada nismo imali prijave ozbiljnih neželjenih dejstava na predmetnu vakcinu, sve prijave neželjenih dejstava bile su očekivane i opisane u sklopu Uputstva za pacijenta i Sažetka karakteristika lijeka“.
Inače kako nam je potvrdila Grubiša u Kontrolni laboratorij u Sarajevu nisu još dostavljene vakcine na vanrednu kontrolu.
- Čim stignu bit će uzete u rad - kaže Grubiša.