Vlada Federacije BiH usvojila je Informaciju o izboru strateškog partnera za izgradnju Termoelektrane Banovići, a vrijednost investicije je 421 milion eura, uz, kako je navedeno, pomoćne troškove od 30 miliona eura.
Rečeno je da je najpovoljniji kineski ponuđač koji nudi Siemensovu opremu, a koji je osigurao finansiranje i izgradnju, piše novinska agencija Patria.
Predsjednika Stranke za BiH Amer Jerlagić, koji će, kako sada stvari stoje, najvjerovatnije biti i budući ministar energetike, industrije i rudarstva u Vladi Federacije BiH, prokomentirao je najavu ove investicije.
- Svaka investicija je dobro došla u BiH, a pogotovo u energetski sektor. U pitanju je usvajanje informacije, a to je tek početak nekog procesa koji je uvijek dug i zahtjevan. Energetika je naš najvažniji resurs i pored naših i želja investitora, uvijek je važno mišljenje struke i ljudi koji poznaju ovaj sektor, kaže Jerlagić.
Kao dugogodišnji direktor Elektroprivrede BiH, Jerlagić iz iskustva kaže da je ova investicija izvodljiva, ali da na osnovu malo informacija kojima raspolaže ne može dati temeljitije mišljenje.
- Mora se ući u dokumentaciju i vidjeti kako se planira izvesti investicija i odakle će se dobavljati sirovina. Energetski sistem je kompleksna grana i mora biti izbalansiran na prostoru cijele mreže, pogotovo kad je ugalj, koji pokreće te elektrane, u pitanju.
Mislim da rudnik Banovići ima dovoljno uglja za takvu elektranu. Međutim, ono što javnost manje zna jeste da Termoelektrana u Tuzli, tačnije blok 6 koji je modernizovan 2012. godine, koristi milion tona godišnje uglja iz Banovića i Đurđevika.
Vijek trajanja ovog bloka je do 2027. godine. Nova elektrana u Banovićima bi trebala biti završena, prema toj informaciji do 2020. godine. Dakle, struka mora dati odgovor da li možemo obezbijediti dovoljno sirovine za obje elektrane od 2020. do 2027. godine. I da zaključim, svaka inicijativa za investiranjem je dobro došla, pogotovo kad se radi o velikim ulaganjima kao što je ovo.
Treba se uložiti napor i tražiti najbolja riješenja kako bi čitav energetski sektor bio na dobitku, kao i građani i njihov standard. Vjerujem da imamo dovoljno pameti da dođemo do optimalnih riješenja, Kada budem imao više informacija i o kineskom ponuđaču te o cijelom procesu izbora najpovoljnijeg, onda mogu davati konkretnije odgovore, zaključuje Jerlagić.