Članak

Tužilaštvo BiH dalo nalog SIPA-i i Interpolu da istraže slučaj "Tuš"

U slučaju da stečajni postupak bude pokrenut, oštećene firme, BH dobavljači “TUŠ“, d.o.o i “TUŠ Trade “ d.o.o. ostaju bez mogućnosti da naplate svoja potraživanja, a naglašavamo da se, po podacima sa

Preduzeće TUŠ Trade d.o.o., sa sjedištem u Bihaću, napravilo je i ostavilo ogromna dugovanja prema domaćim dobavljačima i proizvođačima kao i prema državi BiH, koja se kreću u iznosu od preko 10,3 miliona eura, pokušavajući se pri tome nekorektno povući sa BH tržišta i na taj način ostaviti višemilionski dug građanima ove zemlje.

Nakon što su bile iscrpljene sve metode i pokušaji BH poduzeća da kroz uobičajene poslovne i pravne aktivnosti naplate svoja potraživanja, podnesena je kaznena prijava protiv: Mirko Tuš, Milan Mlinar, Branko Cokan, Vid Habjan, kao i protiv njihovih poduzeća u BiH – TUŠ d.o.o. Bihać i TUŠ Trade d.o.o. Bihać zbog „osnovane sumnje za pokušaj privrednog kriminala i prevare u privrednom poslovanju“, sa osnovanom sumnjom da su počinili slijedeća kaznena djela organiziranog kriminala iz čl. 250, stav 3 KZ FBiH u vezi sa kaznenim djelom:

- prevara u privrednom poslovanju iz čl. 251, stav 3 KZ FBiH,
- porezna utaja ili prevara iz čl. 210, stav 3 KZ FBiH,
- porezna utaja iz čl. 273, stav 3 KZ FbiH
- neplaćanja poreza iz člana 211, stav 3 KZ FbiH

Obavještavamo javnost da je slijedom pomenute kaznene prijave, Tužilaštvo BiH izdalo nalog Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), kao i Interpol-u, da poduzmu zakonom propisane istražne radnje kako u Bosni i Hercegovini, tako i u Republici Sloveniji, radi utvrđivanja i dokazivanja stvarnih činjenica u predmetu kaznene prijave koju su BH gospodarstvenici podnijeli protiv Mirka Tuša i drugih.

Zbog sumnje da prijavljena pravna lica pokušavaju da ugase svoje poslovanje na teritoriju Bosne i Hercegovine, podsjećamo javnost da je prilikom podnošenja kaznene prijave, 24.10.2014. godine, od Tužilaštva BiH zatraženo da se provede hitna privremena mjera zamrzavanja imovine, zabrana rada, te bilo kakvih statusnih promjena, za dva pravna lica registrirana u BiH: Tuš d.o.o i Tuš trade d.o.o.

- Nažalost, konstatiramo da su sumnje i strahovi privrednika Bosne i Hercegovine bili opravdani jer je, nakon podnošenja kaznene prijave, jedno od prijavljenih pravnih lica podnijelo zahtjev za pokretanje stečajnog postupka kod Općinskog suda u Bihaću. Isti sud je, temeljem tog zahtjeva, imenovao privremenog stečajnog upravitelja u poduzeću “TUŠ trade” koji bi do kraja mjeseca trebao da podnese sudu izvještaj o stanju u poduzeću i utvrdi postoji li razlog za otvaranje stečajnog postupka - navode iz VTK BIH.

Ovlašteni predstavnik oštećenih privrednika je 28.11.2014. godine podnio urgenciju Tužilaštvu BiH da se obustavi provođenje bilo kakvog stečajnog postupka, a to je predloženo i u navedenoj kaznenoj prijavi. Do današnjeg dana, Tužilaštvo BiH još uvijek nije reagiralo, odnosno, poduzelo bilo kakve zaštitne mjere po podnesenim zahtjevima.

U slučaju da stečajni postupak bude pokrenut, oštećene firme, BH dobavljači “TUŠ“, d.o.o i “TUŠ Trade “ d.o.o. ostaju bez mogućnosti da naplate svoja potraživanja, a naglašavamo da se, po podacima sa kojima raspolaže VTK/STK BiH, radi o višemilionskim potraživanjima.

VTK BiH, kao zastupnik interesa BH gospodarstvenika, apelira i očekuje od Tužiteljstva BiH da hitno reagira po pitanju prijedloga za uvođenje privremene mjera zamrzavanja imovine, zabrane rada i bilo kakvih statusnih promjena za dva prijavljena pravna lica u pitanju, i to: Tuš d.o.o i Tuš trade d.o.o.

#BiH