Pritisak koji Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH i zamjenik predsjednika Stranke demokratske akcije vrši na upravu i uredništvo bh. novinske agencije Patria (NAP), zbog čega se novinari Patrie moraju i iseliti iz „Energoinvestovih“ prostorija u Ćemaluši na broju 6, izazvao je oštre kritike velikog broja javnih ličnosti u zemlji.
Mirsad Kebo, potpredsjednik Federacije BiH i nezavisni kandidat za bošnjačkog člana u Predsjedništvu BiH kazao je kako je i sam osnivač i prvi predsjednik SDA rahmetli Alija Izetbegović bio oštri protivnik cenzure medija, koju nije dozvoljavao čak i tokom najžešćih sukoba u zemlji.
Podsjećamo, 1. oktobra 2014. na adresu Novinske agencije Patria stigao je dopis upućen od strane direktora „Energoinvesta“ kojim se „jednostrano raskida ugovor o korištenju prostora” te da Patria prostor koji je do tada koristila mora HITNO napustiti najdalje do 29. 10. 2014.
Za ovakvu odluku uprava „Energoinvesta“ nije imala valjan razlog, a uredništvu je rečeno da je odluka o raskidanju ugovora “naređena odozgo”.
Redakcija novinske agencije Patria smještena je u zgradi “Energoinvesta” u Ćemaluši od samog osnivanja agencije, gdje prostorije imaju i mnoge druge firme, organizacije, ordinacije, političke stranke BPS Sefer Halilović i SNSD Milorad Dodik.
Irfan Ljevaković i Aljoša Čampara, bliski saradnici Izetbegovića, pokušali su prije nekoliko mjeseci da kupe i preuzmu Patriu za svoje potrebe. Pritom su potvrdili da za taj posao – kupovinu Patrie, imaju odobrenje člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, te da “novac nije problem”. Kako im to nije uspjelo, osnovano sumnjamo da su u nekoliko navrata organizirali hakerske upade na stranicu Patrie, o čemu su prijave podnesene i Federalnoj upravi policije (FUP).
Svega nekoliko dana pred Opće izbore u BiH uredništvo Patrie iznenada je dobilo rješenje o iseljenju iz prostorija koje su do tada koristili.
- To je vrlo ružan pritisak koji se neće odraziti samo na Patriu, već i na cjelokupnu atmosferu u društvu – rekao je Kebo.
- Na ovaj način šalje se poruka kako će se Izetbegović obračunati sa neistomišljenicima, ukoliko pobijedi na izborima.
Tokom agresije na Bosni i Hercegovinu, kaže Kebo, boravio je u kabinetu predsjednika rahmetli Alije Izetbegovića kada je predsjednik rekao da se u BiH mediji ne smiju cenzurisati i da im se mora omogućiti slobodno izvještavanje.
- U toku rata smo sjedili sa predsjednikom Alijom Izetbegovićem u Predsjedništvu BiH, kada je neko predložio da se uvede cenzura za medije kao što se uvodi u zemljama u kojima je rat. On je rekao – ne! Sloboda medija, rekao je Izetbegović tada, je ono što Bosnu i Hercegovinu, iako je u ratu, čini demokratskom zemljom, a što i cijeli svijet vidi i priznaje – prisjetio se Kebo.
- Poruka Alije Izetbegovića sa tog sastanka bila je - pustite neka ljudi slobodno pišu – rekao je Kebo.