Članak

Komšić i Čampara Vijećnicu otvaraju kao da je šalter od 11 do 15 sati

Vrata sarajevske Vijećnice će po nalogu Gradske uprave biti otvorena za posjetioce od srijede 14. maja ali samo na 4 sata dnevno. Ovim činom, čini se, gradonačelnik Ivo Komšić i njegov zamjenik Aljoš

Vrata sarajevske Vijećnice će po nalogu Gradske uprave biti otvorena za posjetioce od srijede 14. maja od 11 do 15 sati. Postavlja se pitanje da li su ovim činom gradonačelnik Ivo Komšić i njegov zamjenik Aljoša Čampara nakon pritiska javnosti odlučili umanjiti revolt građana zbog zabrane ulaska i postavljanja zaštitne ograde već 10. maja nakon što je 9. maja svečano otvorena, piše bh. novinska agencija Patria.

Komšić je to nazvao simboličnim otvaranjem. Znao je on već tada da se radovi sutradan nastavljaju. Iako simbolično, otvaranje je podrazumijevalo 300 zvanica, većinom političara, bivših gradskih čelnika, te određen broj međunarodnih zvaničnika. Mjesta za sarajevsku raju tada nije bilo. Kako je kazao jedan od poznatijih sarajevskih arhitekata i dobar poznavalac historije grada Mufid Garibija, bh. kolosi kao što su Zdravko Čolić, Goran Bregović, Dino Merlin, Hari Varešanović, Sulejman Kupusović, Haris Pašović i mnogi drugi nisu dobili pozivnice za glamurozno otvaranje, a priprema i režija otvaranja ovog značajnog objekta nakon 22 godine od spaljivanja, prepuštena je početnicima u tom poslu, piše NAP.

Nakon što su crvenim tepihom prošetali gosti i gradski čelnici, zavjesa je spuštena. Nijedan građanin nije uspio proviriti u ono što je nekada bio sastavni dio života sada već malo starijih generacija koje su u Vijećnici spremale mature, ispite ili naučne radove.

Ovo otvaranje Vijećnice u periodu od 11:00 do 15:00 sati podsjeća na šalter za plaćanje računa. Ko zakasni ne može platiti. Da su samo malo razmislile čelne gradske glave, shvatile bi da je u to vrijeme većina ljudi na poslu, a djeca u školi. Da li je to i bio cilj? Otvoriti je formalno, a poslije govoriti da građani ne dolaze? Da li se onda otvara za turiste kojima je ionako bilo teško objasniti zašto ne mogu, nakon što je otvorena, ući i pogledati to kulturno-historijsko blago? Pitanja je mnogo, ali odgovore ćemo sigurno dobiti u narednom periodu, piše NAP.

 

#Lifemagazin