Premijer Srbije Aleksandar Vučić danas popodne planira da nakon višesatnih sastanaka sa bh. zvaničnicima, prošeta i sarajevskom Baščaršijom. No, hoće li nakon svega biti raspoložen za to ostaje da se vidi, obzirom da, osim njegovih bivših i sadašnjih izjava, BiH i Srbija imaju brojna otvorena pitanja, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP).
Njegova je posjeta izazvala veliku pažnju u regionu, posebno zbog razlitičitih izjava i poruka u vezi sa odnosom Srbije prema Bosni i Hercegovini. Vučić je danas, tek nakon pisanja medija, odbacio i dio programa svoje stranke SNS kojim se želi RS pripojiti Srbiji, tvrdeći da on nije ni postojao.
Međutim, za poboljšanje odnosa između dvije zemlje trebat će više od sterilnih, „dejtoniziranih“ izjava kojima se želi zadiviti Brisel i uzvratiti za podršku koju ima.
Naime, Srbija već dvije decenije onemogućava riješavanje četiri najkrupnija otvorena pitanja između dvije zemlje – vraćanje imovine bh. firmi u Srbiji, ratificiranje granice između dvije zemlje, pitanje difuznih potjernica Interpola, te vraćanje diplomatskih predstavništava i raspodjela novca od sukcesije, javlja NAP.
Prema ranijim podacima Direkcije za upravljanje pasivnim podbilansom preduzeća i banaka FBiH Federacija BiH, odnosno više od 50 firmi potražuje imovinu od Srbije vrijednu 69 miliona dolara, ponajviše u nekretninama.
Prema broju objekata, najviše potraživanja imaju Agrokomerc, Šipad Export-Import, Šipad Komerc i Fabrika duhana Sarajevo. Šipad ima kompleks robnih kuća u Nišu, čija površina premašuje 5.000 kvadratnih metara.BiH nikada nije potpisala sporazum sa Srbijom o imovinsko-pravnim odnosima, a već odavno je Beograd pokrenuo aktivnosti na prodaji imovine bh. kompanija.
Kada je riječ o granicama, nikada nisu potpisani i rafiticirani sporazumi, a u mnogim mjestima dolinom Drine, kao što je Međuriječje, Srbija ima vlast na teritoriji BiH. Poznat je i slučaj u Janji gdje bh. građani nisu mogli do svojih imanja.
Također, stalni problemi sa beogradskim tajnim potjernicama koje se šalju putem Interpola, a protiv pripadnika Armije RBiH, nikada nisu riješeni i Vučić nikada, uprkos potpisanim sporazumima, nije pokazao volju da Srbija prestane sa tom praksom, koja je protivna međunarodnim strandardima.
Osim toga, Srbija već godinama koči riješavanje pitanja iz sukcesije, a BiH još nije ušla u posjed diplomatskih nekretnina koje su joj pripale podjelom. Srbija, kako je od ranije poznato, krije informacije o tome šta se dogodilo sa 645 miliona dolara koje je bivša Jugoslavija imala na računima u stranim bankama. Računima je raspolagala Srbija, a taj novac je ušao u masu za podjelu, međutim, do danas Beograd nije otkrio gdje je novac i kada će BiH dobiti svoj dio od 15,5 posto, javlja NAP.