Tužilaštvo Bosne i Hercegovine obustavilo je istragu protiv Turčina Alija Kočaka (Kocak), vlasnika kompanije "Turkoil" koji se sumnjičio za pranje novca u našoj državi, potvrdio je za novinsku agenciju Patria (NAP) Dino Hodžić, Kočakov advokat. Isto su nam potvrdili i iz Tužilaštva BiH.
Hodžić je napomenuo da se nije čuo s Kočakom od onog dana kada je on izašao iz pritvora, a nakon čega je i deportovan iz BiH od strane Službe za poslove sa strancima BiH.
- Ta istraga je obustavljena onog dana kada je izašao iz pritvora. Tužilaštvo je utvrdilo da nije bilo krivičnog djelo za šta su ga teretili. Tužilaštvo je mislilo da je on imao kao neki prljav novac koji je ovdje oprao, a onda su utvrdili da taj novac ne postoji – kaže Hodžić.
Kočak nije više u BiH, ali afera „Turkoil“ još nikad nije okončana. Naime, ulazak turske naftne kompanije je bio pompezno najavljivan kao najveća poslijeratna investicija.
Turci su potpisali ugovor sa Vladom FBiH o zakupu Terminala u Pločama i počeli kupovati benzinske pumpe u BiH. No, preko noći od ambicioznih planova ova investicija se pretvorila u aferu.
Kočak je uhašen od strane SIPA-e, ali je ekspresno pušten. Prije toga je javno zaprijetio da će progovoriti i otkriti koji su ga političari u BiH reketirali i tražili mito. Mediji su u to vrijeme Kočaka u BiH povezivali sa Asimom Sarajlićem, SDA-ovim poslanikom u Predstavničkom domu PSBiH i potpredsjednikom stranke, a koji je putem svoje benzinske pumpe u Vogošći već u poslu sa naftašima. Kočaka su povezivali i sa Naserom Keljmendijem, koji se trenutno nalazi u pritvoru u Peći, a od kojeg je navodno Kočak trebao kupiti hotel Casa Grande.
Kočak, pak nikad nije progovorio, a što nam je potvrdio i njegov advokat, jer je, vjerovatno kao veoma neugodan svjedok brzo deportovan iz BiH.
- Možda je tada imao veliki interes da priča, ali sada nema sigurno. Ipak, ja ponavljam ja ne znam gdje je on niti imamo kontakt – dodao je Hodžić.
Istovremeno, afera sa Turkoilom je nanijela štetu državi i pitanje je zašto je istraga obustavljena.
Vlasti Federacije BiH trebaju pokrenuti međunarodni pravni spor protiv "Turkoila" tražeći isplatu dugovanja zbog jednostranog prekida zakupa "Naftnih terminala" u Pločama (NTF), koji su u vlasništvu ovoga entiteta. Naime, "Turkoil" “Naftnim terminalima” duguje oko 3,6 miliona KM za višemjesečni najam terminala od 41.250 kubnih metara, čime je Vlada FBiH oštećena za milione maraka, prenosi NAP.