„Upravljanje rizicima od poplava i ublažavanje njihovih štetnih posljedica“ tema je Simpozija koju je organizovala Akademija nauka i umjetnosti BiH u saradnji s Fondom za zaštitu okoliša Federacije BiH i Institutom za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu d.d., piše bh. novinska agencija Patria.
Simpozij je organizovan kako bi se detaljno proučila problematika poplava, odnosno uzroci i štete od poplava, higijenski i epidemiološki aspekti poplava, upravljanje rizicima, načini sprečavanja poplava i šteta od njih, utvrdile mjere sanacije zemljišta poslije poplava, kao i mogućnosti uzgoja drugih usjeva poslije poplava.
Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti, Miloš Trifković kazao je za NAP da Akademija nije mogla ostati gluha na jednu takvu društvenu i ekonomsku katastrofu, te su stoga odlučili da pokrenu dva projekta po pitanju zaštite od poplava i zaštite od klizišta i da nastoje okupiti naučnu, stručnu zajednicu i pružiti odgovore.
- Vjerujemo da će se ovakvi projekti iskoristiti na pravi način, te da će doprinijeti razvoju struke, kazao je Miloš Trifković.
Jedan od članova organizacionog odbora, akademik Taib Šarić naglasio je da je potrebno da se naprave bolje i sigurnije mjere prognoze za nadolazeće poplave, da se naprave preventivne mjere.
- Predlažemo mjere kako da poplava bude što manja i kako da se lakše saniraju štete od poplava, kazao je Šarić za NAP.
Član Naučnog odbora ANUBIH, Vladimir Beus kazao je kako je najveći razlog katastrofalnih posljedica poplava bespravna sječa drveća, odnosno šuma tamo gdje nije trebalo.
- Nažalost, bespravne sječe su uveliko raširene u posljednjih nekoliko godina, a odgovarajući organi vrlo malo poduzimaju da se one spriječe.
Simpozij je namijenjen svima čija gledišta mogu pomoći sprečavanju poplava i ublažavanja njihovih posljedica.