Visoki predstavnik Valentin Inzko danas će se obratiti Vijeću sigurnosti UN-a, povodom podnošenja 47. izvještaja generalnom sekretaru UN-a Ban Ki-moonu o statusu provedbe mira u Bosni i Hercegovini. Ovaj izvještaj pokriva period od 21. oktobra 2014. godine do 21. aprila 2015. godine.
Izvještaj koji će Inzko podnijeti Ban Ki-moonu najvjerovatnije se neće mnogo razlikovati od onoga koji je podnio u oktobru prošle godine, kada je naveo da je u BiH još uvijek na sceni vođenje pogrešne politike, naročito od strane pojedinih političara iz RS-a čija retorika nije pomirujuća već zabrinjavajuća.
Visoki predstavnik je prilikom podnošenja posljednjeg izvještaja upozorio kako je silazna putanja kojom se kreće Bosna i Hercegovina, nažalost, nastavljena i da su najveći problemi uzrokovani opstrukcijom i neefikasnošću na različitim nivoima vlasti u BiH.
Visoki predstavnik je naglasio da je za rješavanje ove situacije "potrebno odlučno prestati s dosadašnjom praksom i početi s novim načinom vođenja politike.“
Neuspjeh vlasti da uspješno reagiraju na poplave koje su BiH zadesile u maju 2014, neprekidna osporavanja Dejtonskog sporazuma i antidemokratska izborna retorika predstavljaju ozbiljne probleme, rekao je visoki predstavnik u svom posljednjem 46. izvještaju.
On je prije šest mjeseci također rekao da je od vitalnog značaja stalno prisustvo vojne misije EU u Bosni i Hercegovini s izvršnim mandatom, jer to omogućava OHR-u i drugim agencijama da vrše svoj mandat i ulijeva značajnu dozu povjerenja građanima BiH u svakom dijelu zemlje.
On je naglasio da u toku izvještajnog perioda vlasti nisu načinile nikakve konkretne pomake u smislu realizacije ciljeva koje je postavio Upravni odbor Vijeća za provedbu mira; niti je u Mostaru uspostavljen pravičan i ustavan izborni sistem.
Kao pozitivnu vijest, visoki predstavnik je prije pola godine u New Jorku spomenuo kako se učešće jedinica Oružanih snaga BiH u mirovnim operacijama širom svijeta uspješno nastavlja i da je Bosna i Hercegovina načinila korake u pravcu preuzimanja odgovornosti za kontrolu zračnog prometa od svojih susjeda nakon sporazuma postignutog pod okriljem Evropske organizacije za sigurnost zračne plovidbe (EUROCONTROL) da bi Centar oblasne kontrole BiH (BH ACC) postao operativan.