Dom Armije ili Dom Oružanih snaga BiH još 2006. godine proglašen je nacionalnim spomenikom, piše bh. novinska agencija Patria. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH na sjednici održanoj od 14. do 20. marta 2006. godine donijela je ovu odluku u sastavu: Zeynep Ahunbay, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović, Ljiljana Ševo i Tina Wik.
No, kakav je odnos prema nacionalnim spomenicima pokazuje zapadna strana ovog objekta koja je izlijepljena plakatima i išarana grafitima. Prema odluci Komisije, a u svrhu trajne zaštite nacionalnog spomenika utvrđuju se sljedeće zone zaštite:
- dopušteni su samo konzervatorsko-resturatorski radovi, radovi na prezentaciji nacionalnoga spomenika i redovitoga održavanja kao i interpolacija neophodnih instalacija za ovakvu vrstu javnih objekata, uz odobrenje federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje i uz stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na razini Federacije Bosne i Hercegovine;
- izvršiti sanaciju nastalih oštećenja;
- izvršiti restauraciju unutrašnjih prostora objekta i njihovu adaptaciju za kulturne svrhe, odnosno na način koji neće ugroziti spomeničku vrijednost objekta;
- izvršiti elektroiluminaciju objekta.
Dom Armije izgrađen je 1881. godine, a imao je značajnu ulogu u kulturnom životu Sarajeva. U velikoj sali kasine održani su i prvi javni koncerti. Prvi koncert "spojenih vojničkih glazba ovdašnjih pješačkih pukovnija" održan je 11. decembra 1881. godine. Štampa ovo bilježi kao prvorazredni događaj za grad Sarajevo.
Iako se i danas u Domu Oružanih snaga BiH održavaju značajne manifestacije izložbe, promocije, obilježavanje značajnih datuma Armije BiH i Oružanih snaga BiH, iznenađuje koliko malo pažnje se posvetilo zaštiti ovog objekta, piše Patria.