Članak

Od 2006. do 2014. godine 60 prijava napada na novinare i medije

U Informaciji se, između ostalog, navodi da je u periodu od 2006. do 2014. godine Linija za pomoć novinarima registrirala 60 krivičnih slučajeva učinjenih protiv novinara i medija.

Vijeće ministara BiH zadužilo je Ministarstvo pravde da preduzima aktivnosti na razvijanju zakonskih propisa kojima će se u bh. legislativi dosljedno primjenjivati međunarodne konvencije u vezi sa zaštitom slobode govora i mišljenja, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Vijeće ministara BiH zadužilo je Ministarstvo  za ljudska prava i izbjeglice da sačini cjelovitu Informaciju o stanju i slobodi medija u BiH u svjetlu pojave pritisaka i zastrašivanja medija u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa zaključkom Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH od 15.1.2015. godine, koja će biti dostavljena Parlamentarnoj skupštini BiH.

Istovremeno, Vijeće ministara je primilo k znanju Informaciju o pojavama pritisaka i zastrašivanja medija koju je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice sačinilo na osnovu izjašnjenja nadležnih državnih, entitetskih i kantonalnih organa u BiH.

U Informaciji se, između ostalog, navodi da je u periodu od 2006. do 2014. godine Linija za pomoć novinarima registrirala 60 krivičnih slučajeva učinjenih protiv novinara i medija. U korist novinara doneseno je 9 pravosnažnih presuda te sedam presuda s isplatom novčane kompenzacije novinarima (200 - 500 KM), kao i dvije krivične presude  u korist novinara s naknadom štete (600 -1500 KM), a jedan slučaj okončan je izvinjenjem novinaru koji je bio žrtva napada. U 13 slučajeva nisu provedene istrage ili nedostaju dokazi za postupanje pravosudnih institucija.  

#BiH