U Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu održan je prijem povodom Dana nezavisnosti SAD-a 4. jula, piše bh. novinska agencija Patria.
Ambasadorica Maureen Elisabeth Cormack kazala je prije oficijelnog obraćanja kazala je da je sretna što je ovo njena prva proslava 4. jula u Sarajevu.
- 4. juli ujedinjava sve Amerikance, ovo je porodični praznik gdje se družimo, proslavljamo praznik uz roštilj, a sve završimo sa vatrometom. Prošle godine prisustvovala sam velikom vatrometu koji je upriličen u Vašingtonu kod spomenika Abrahamau Lincolnu. To će mi danas nedostajati – kazala je Cormack pozdravljajući novinare sa „Dobar dan“.
Cormack je dočekala brojne zvanice, a bila je u društvu supruga, zajedno sa otpravnikom poslova Ambasade SAD-a Nicholasom Hillom i drugim zvaničnicima.
Na prijem su došli predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, kao i član Predsjedništva BIH Bakir Izetbegović. Treći član Predsjedništva Dragan Čović nije došao na prijem.
Pozivu su se odazvali državni premijer i federalni Denis Zvizdić i Fadil Novalić koji je ovom prilikom ambasadorici Cormack uručio buketić cvijeća.
Među zvanicama su bili lideri političkih stranaka DF-a Željko Komšić, SBB-a Fahrudin Radončić, ali i brojni drugi političari Sadik Ahmetović, Šemsudin Mehmedović, Senad Šepić, Igor Radojičić, ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak, načelnici općina i gradonačelnici, čelnici sigurnosnih agencija, kao i brojni drugi gosti iz javnog i kulturnog života BiH.
Zvanični dio počeo je izvođenjem himne SAD-a nakon čega se prisutnima obratila Cormack. Ona je između ostalog istakla da je Dan nezavisnosti dan koji svi proslavljaju zajedno.
- Jer, 4. juli je bio praznik za sve nas. Bez obzira da li su naše porodice iz Irske ili Izraela, Italije ili Rumunije, Kube ili Bosne i Hercegovine, svi smo mi, prije svega Amerikanci – kazala je Cormack.
Ona je ukazala na historijsko značenje 4. jula 1776. godine kada su utemeljitelji Amerike proglasili nezavisnost od Velike Britanije.
- Odlučili su definirati naciju ne po etnicitetu, ideologiji ili krvnom srodstvu – definirali su je posvećenošću univerzalnim idealima. Posvetili su „svoje živote, imovinu i čast“ pretpostavci da su svi ljudi stvoreni jednaki, da im je Stvoritelj dodijelio određena neotuđiva prava, uključujući pravo na život, slobodu i potragu za srećom – kazala je Cormack.
Ona je kazala da su Amerika i BiH dvije zemlje koje čine mnogi, narodi koji poštuju i njeguju istoriju i različitost tardicija, ali odbijaju da im robuju.
- Nemojte zaboraviti da kao Bosanci i Hervegovci i kao Amerikanci zajedno koračamo ovim pitem. 4. jula odajemo počast dokumentu koji počinje da dvije riječi „Mi, narod“ – kazala je Cormack.