Članak

Članovi Predsjedništva BiH koristili službene automobile u izbornoj kampanji

Posmatrači Koalicije zabilježili su korištenje službenih automobila za potrebe predizborne kampanje od strane velikog broja izabranih zvaničnika koji trenutno obnašaju visoke pozicije u vlasti, uključ

Sedam nevladinih organizacija iz cijele BiH je u maju 2014. godine osnovalo Koaliciju za slobodne i poštene izbore - Pod lupom, s ciljem organizovanja i provođenja građanskog, nestranačkog  posmatranja Opštih izbora 2014. godine u BiH. Te organizacije su  Centri civilnih inicijativa (CCI), Centar za građansku suradnju (CGS) Livno, Udruženje građana DON Prijedor, Forum građana Tuzle, Perpetuum Mobile Banja Luka,  Infohouse i  Omladinska informativna agencija (OIA) Sarajevo. Danas je predstavljen izvještaj o zapažanjima od 1. jula do 9. oktobra 2014. godine.

Bh. novinska agencija Patria prenosi dio o izbornoj kampanji.

Zaprimljeno je stotinjak prijava od strane građana, uglavnom anonimnih. Ove se prijave mogu grupisati po nepravilnostima koje se tiču nedozvoljenog plakatiranja; zloupotrebe javnih resursa u svrhu kampanje; podmićivanja birača u smislu podjela raznih vrsta paketa sa namirnicama, pritisaka na birače da glasaju za određenu političku partiju i sl.

Ovdje navedene pojave i kršenja izbornih pravila predstavljaju trendove koji su uočeni, a ne zbir svih nepravilnosti koje su se dogodile u predizbornom razdoblju.

Kada je u pitanju period prije zvaničnog početka kampanje, Koalicija je zabilježila veći broj slučajeva koji mogu biti okarakterisani kao plaćeno oglašavanje, a odnose se na organizaciju različitih događaja od strane političkih subjekata, kao što su štandovi, tribine, tematske rasprave i sl. Zabilježen je veliki angažman političkih subjekata na plaćenom oglašavanju putem društvenih mreža i distribuciji propagandnog materijala građanima. Može se zaključiti da politički subjekti vješto koriste labave odredbe Izbornog zakona koje regulišu vođenje predizborne kampanje prije njenog zvaničnog početka.

Izbornu kampanju odlikuju različite vrste predizbornih skupova širom BiH. Veće političke partije uglavnom organizuju događaje na otvorenom ili u sportskim dvoranama i drugim salama većeg kapaciteta, dok manje političke partije organizuju tribine i sastanke sa manjim grupama birača. U ruralnim sredinama sve političke partije pribjegavaju klasičnim tribinama u seoskim mjesnim zajednicama i domovima kulture. Retorika na javnim događajima dominantno je usmjerena na kritiku protivnika umjesto na promovisanje sopstvenih programa i ideja. Izostaju debatna sučeljavanja kandidata kroz javne događaje na terenu, izuzev manjeg broja onih koje organizuju pojedine međunarodne i domaće nevladine organizacije.

Posmatrači Koalicije zabilježili su korištenje službenih automobila za potrebe predizborne kampanje od strane velikog broja izabranih zvaničnika koji trenutno obnašaju visoke pozicije u vlasti, uključujući članove Predsjedništva BiH, predsjednike entiteta i entitetske premijere, članove kantonalnh vlada i opštinskih struktura vlast, a čak su prisutni slučajevi upotrebe vozila javnih preduzeća u kojima političke partije imaju svoje rukovodioce.

Na području opštine Hadžići registrovano je nekoliko prijava od strane građana u vezi podjele paketa pomoći stanovništvu, koji su pored osnovnih životnih namirnica sadržavali i promotivne letke SDA. Takođe, na društvenim mrežama pojavile su se fotografije paketa osnovnih životnih namirnica koje sadrže promotivna obilježja SBB-a. Slična aktivnost, ovaj put podjele crijepa i građevinskog materijala, zabilježena je u dijelu opštine Gračanica od strane SDP-a svojim simpatizerima, što je izazvalo i lokalne proteste građana koji su oštećeni u nedavnim poplavama.

Posmatrači ne bilježe veći broj slučajeva govora mržnje na javnim događajima. Zabilježeni su izolovani primjeri kao što je predizborni skup PDP-a u Trebinju gdje su se čuli neprimjereni i uvredljivi povici prisutnih na račun kandidatkinje SNSD-DNS-SP-a Željke Cvijanović za člana Predsjedništva BiH. Kako kampanja ulazi u svoju završnu fazu, povećava se i stepen korištenja neprimjerenog jezika i neprimjerene verbalne komunikacije kandidata na izborima. Zabilježen je i istup kandidata SDP-a za Parlamentarnu skupštinu BiH Hamdije Lipovače, koji je sa predizbornog skupa uputio neprimjerene poruke na račun pojedinih stanovnika Velike Kladuše. Posmatrač Koalicije zabilježio je i neprimjeren istup kandidata SDS-a za Parlamentarnu skupštinu  BiH Darka Babalja na predizbornom skupu u Istočnom Novom Sarajevu, koji je kandidata SNSD-DNS-SP-a Milorada Dodika za predsjednika RS nazvao pogrdnim riječima.

Jedna od najčešćih nepravilnosti u predizbornoj kampanji, koju praktikuje veliki broj političkih partija, je plakatiranje na nedozvoljenim površinama, najčešće drveću, stubovima rasvjete, autobuskim stanicama, elektro-trafoima, pa čak i objektima škola. Istovremeno, posmatrači su registrovali i izolovane slučajeve uništavanja, pa čak i spaljivanja bilborda pojedinih političkih partija.

#Izbori