Članak

Stano: Nema novih fondova ni uvjeta, tražimo reforme!

Inicijativa za novi pristup Evropske komisije prema BiH ne znači nove uvjete, nego jačanje podrške Evropske unije Bosni i Hercegovini, izjavio je u razgovoru za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) Pete

Inicijativa za novi pristup Evropske komisije prema BiH ne znači nove uvjete, nego jačanje podrške Evropske unije Bosni i Hercegovini, izjavio je u razgovoru za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) Peter Stano, portparol Evropske komisije za proširenje.

Stano je, prvi put za neki bh. medij opširno govorio o novoj strategiji, više ekonomski fokusiranog pristupa, koji je lansirao Stefan File, evropski komesar za proširenje nakon propasti pregovora o provođenju presude “Sejdić-Finci”. Stano potvrđuje da je BiH i ranije imala obavezu ispuniti ekonomske kriterije EU u procesu integracija.

- Tačno  je, ekonomski kriterij traži funkcionalnu tržišnu ekonomiju i kapacitet države da se nosi sa konkurencijom unutar EU, I on je u vijek bio u procesu proširenja, odnosno ako hoćete dio uslova. Ali, novi pristup znači jednostavno da želimo pomoći BiH da dostigne te kriterije i da riješi probleme koji su pomenuti u posljednjem izvještaju u napretku – kaže Stano.

NAP: Kada možemo očekivati prve sastanke sa bh. vlastima u vezi sa novim pristupom?

STANO: Krajem januara ove godine BiH je dostavila svoj ekonomski i fiskalni program koji nam daje uvid u srednjoročni državni plan fiskalnih I strukturalnih reformi. Trenutno, Evropska komisija razmatra taj program i diskutira o prioritetima za reforme zajedno sa vlastima u Sarajevu i Banja Luci. Također, ta procjena će biti dodatno razmotrena na sastanku na najvišem nivou sa ekspertima iz država članica EU krajem aprila. Poslije svega, Evropska komisija će dati svoje određene preporuke.

NAP: Hoće li ta nova strategija ubrzati put BiH ka članstvu, ili će taj process učiniti sporijim i više okrenutim suštini integracija?

STANO: Idealno bi bilo da postignemo oboje, da put bude brži, a da je više okrenut suštini, obzirom da će se baviti trenutnim problemima. Ekonomski pristup bi trebao osigurati bolje upravljanje reformama koje se moraju provesti u toku procesa pridruživanja EU. To bi onda trebalo doprinijeti novim investicijama, radnim mjestima i većim ekonomskim rastom.

NAP: Osim tehničke podrške, hoće li taj novi pristup BiH otvoriti neke nove fondove finansijske pomoći iz EU?

STANO: Nema novih fondova koji su vezani za ovaj pristup. Podsjećam vas da je pomoć EU u periodu od 2007. do 2013. Godine premašila 700 miliona eura, od čega je 150 miliona još uvijek te ugovoreno, a mnogi projekti se provode jako teško.

Ključni je problem kako da BiH iskoristi fondove koji su već na raspolaganju i to na efikasan način. U tom pogledu, bolje osmišljene reforme i direktna veza sa međunarodnim finansijskim institucijama bi trebali privući više njihovih kredita i privatnih investicija.

#BiH