Doboj je jedan od rijetkih općina u Bosni i Hercegovini u kojem najveći dio lokalnih vlasti žele unaprijediti suživot između srpskog stanovništva i bošnjačkih povratnika, nakon krvavih sukoba koji su u ovom gradu odnijeli stotine nevinih života 1992. godine.
No, nastojanja načelnika Doboja Obrena Petrovića da građane svih nacionalnosti pokuša okrenuti više budućnosti a manje prošlosti ne nailaze na podršku vlasti u bh. entitetu Republika Srpska, a možda i najsnažniji otpor suživotu u gradu na rijeci Bosni pruža Srpska pravoslavna crkva (SPC), čak do te mjere da se sam Petrović ne isključuje mogućnost da bi, ako nastavi zagovarati probosansku plitiku u Doboju, mogao biti čak i uhapšen, piše bh. novinska agencija Patria.
Tokom katastrofalnih poplava u maju 2014. godine koje su grad potopile u potpunosti, Obrenović je smijenjen sa pozicije šefa Civilne zaštite. Entitetske vlasti zamjerile su mu jer je primao pomoć iz Federacije BiH.
Na mjesto Pertovića postavljen je Momir Zec, komandant Majevičke brigade Istočnobosanskog korpusa VRS protiv kojeg je tuzlansko tužilaštvo 2007. godine podnijelo krivičnu prijavu zbog sumnje da je počinio ratni zločin.
Smjenu Obrenovića lično je naložila premijerka RS-a Željka Cvijanović, bliska saradnica predsjednika RS-a Milorada Dodika.
Možda i najžešće optužbe na račun Obrenovića do sada uslijedile su početkom marta ove godine. Nakon što je Doboj primljen u Zajednicu općina turskog svijeta, a bio je to strateški potez Obrenovića kojim je želio privući turske investitore u Doboj, Srpska pravoslavna crkva nazvala ga je srpskim izdajnikom, i tražila hitno poništenje njegove odluke.
Javnost je u petak ponovo bila šokirana vijestima iz Doboja, kada je saopćeno da su nepoznati počinitelji pokušali zapaliti državnu zastavu Bosne i Hercegovine, zajedno sa Američkom zastavom, piše Patria.