Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić prisustvovao je danas u Bruxellesu sastanku premijera šest država zapadog Balkana na kojem je usvojena zajednička izjava o centralnoj infrastrukturnoj mreži i prioritetnim projektima.
Izjavu premijera novinska agencija Patria prenosi u cjelosti.
Zajednička izjava premijera šest zemalja zapadnog Balkana o centralnoj mreži i prioritetnim projektima - Bruxelles, 21. april 2015. godine
Kao nastavak Konferencije o Zapadnom Balkanu, održane u Berlinu 28. avgusta 2014. godine, i Ministarskog sastanka šest zemalja zapadnog Balkana, u Beogradu 23. oktobra 2014. godini i Prištini 25. marta 2015. godine, mi, premijeri zemalja zapadnog Balkana, okupili smo se u Bruxellesu 21. aprila 2015. godine, u prisustvu evropskog komesara za politiku susjedstva i pregovore o proširenju, evropskog komesara za transport i generalnog sekretara Regionalnog vijeća za saradnju (RCC), i usvojili sljedeću zajedničku izjavu kako bi ponovo potvrdili naše zalaganje za povezanost, dobrosusjedske odnose, regionalnu saradnju i evropske integracije.
Pospješivanje regionalne saradnje i ekonomske stabilnosti je jedan od naših zajedničkih instrumenata za usklađivanje s evropskim standardima i ispunjavanje kriterija pristupa EU, a proces bi trebao donijeti jasne koristi našim građanima još i prije pristupa.
Izražavamo našu snažnu posvećenost „berlinskom procesu“, te smo i dalje usredsređeni na osiguravanje da Samit, koji će se održati 27. avgusta 2015. godine u Beču, da konkretne rezultate na osnovu konkretnih investicionih projekata.
Priznajemo da je poboljšanje povezanosti u našem regionu, kao i s EU, ključan faktor za rast i radna mjesta na Zapadnom Balkanu.
Prihvatamo da će za ovu zajedničku ambiciju biti potrebno naše lično zalaganje i predvodništvo.
Znamo da u Evropskoj uniji centralna mreža povezuje sve glavne gradove, glavne ekonomske centre i glavne luke u EU. Shvatamo da njeno proširenje na Zapadni Balkan omogućava ubrzavanje političkih i regulatornih reformi, te fokusiranje aktivnosti i investicija na ključnim koridorima i međuvezama.
Dogovorili smo se da centralna transportna mreža za Zapadni Balkan bude naznačena na priloženim mapama. U dodatku, željeznički Koridor VIII će biti razmatran, uključujući i putem mogućeg finansiranja pripremnih studija, detaljnih usklađivanja, projektovanja i obrazloženja, a u cilju njegovog uključivanja u centralnu mrežu tokom pregleda 2023. godine.
Prihvatamo da naše nacionalne investicione komisije moraju bez odlaganja uspostaviti mrežu prioritetnih investicija po sektorima, jer je to preduslov za dobijanje podrške iz IPA-e II za investiciono kofinansiranje.
Mreže projekata po sektorima trebaju odražavati činjenicu da su projekti Energetske zajednice (Energy Community Interest, PECI) važan dio naše agende povezivanja.
Obavezujemo se da ćemo utvrditi i bez odlaganja raditi na svim potrebnim mjerama, kao što su regulatorna pitanja, skraćivanje preokograničnih procedura, a što bi moglo dovesti do neposrednih koristi od povezivanja za šest učesnica, zemalja zapadnog Balkana i to po razumnoj cijeni.