Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) započeli su jutros akciju na širem području BiH, u kojoj je privedeno više osoba koje se sumnjiče da pomažu kod odlaska državljana Bosne i Hercegovine na strana ratišta, ali i finansiraju ili na druge načine pomaže terorističke aktivnosti.
Prema neslužbenim informacijama, među uhapšenim su i Bilal Bosnić, samoprozvani lider takozvane vehabijske zajednice u Bosni i Hercegovini, Hamdo Fojnica, poznat kao otac Emraha Fojnice koji je zajedno sa Mevlidom Jašarevićem bio optužen za teroristički napad na Američku ambasadu u Sarajevu, te Elvir Muratović.
Navedene osobe sumnjiče se da su počinile krivična djela finansiranje terorističkih aktivnosti, javno podsticanje na terorističke aktivnosti, vrbovanje radi terorističkih aktivnosti, organiziranje terorističke grupe...
Vladao Azinović, profesor sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu kazao je za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) kako je je dobro da je akcija, koja nosi kodni naziv "Damask", usmjerena na ljude koji pružaju neku vrstu ideološke inspiracije, pa čak organiziraju i finansiraju takve aktivnosti, a naročito odlazak bh. državljana na strana ratišta. Uvijek je, kaže, lakše prevenirati problem nego liječiti njegove posljedice.
No, problem, kaže dr. Azinović, sa kojim se BiH trenutno susreće a koji se odnosi na terorističke aktivnosti i odlazak bh. državljana na strana ratišta, mnogo je kompleksniji nego se misli, i u njegovom rješavanje trebaju učestvovati svi segmenti društva, a ne samo neki.
- Kada bismo ovim ljudima ponudili neke druge opcije, a ne da im odlazak u Siriju koju vjerovatno ne znaju pokazati ni na mapi, u konflik koji ne razumiju, bude način da se dokažu, onda im odlazak na strana ratišta sigurno ne bi bio tako privlačan – upozorio je profesor Azinović.
Jasno je, objasnio je ovaj stručnjak, da će mladi ljudi, vrlo specifične starosne dobi od 16 do 20 godina, koji imaju prirodnu potebu za nekom vrstom samodokazivanja, pripadnosti nekoj grupi, mjesto za samodokazivanje tražiti na stranim ratišima ako im njihova zemlja ne nudi ništa gdje bi tu energiju mogli isprazniti u korisne društvene svrhe.
- Do prije par godina momci tih uzrasta su odlazili u francusku Legiju stranaca, jer im je to bilo napeto, uniforme, oružje, fotografisanje sa oružjem... Moja generacija je to prošla kada smo išli u vojsku, taj muški poriv smo ostvarivali pod jednim kontrolisanim uslovima, i usmjerni u društevno dobro. Ne zagovaram povratak vojnog roka, ali mladim ljudima moramo punuditi neke druge vrijednosti koje će osobu pretvoriti u zdravu individuu koja može doprinijeti društvu – kaže profesor Azinović.
Trenutno se na ratištima u Iraku i Siriji bori oko 150 državljana BiH, procjenjuju obavještajne službe. Veliki broj njih se nalazi i na Rusko-ukrajinskim ratištima, piše NAP.