Poslanici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) napuštaju sjednice Predstavničkog doma PSBiH jer se ne usvaja inicijativa za smjenu Šefika Džaferovića, predsjedavajućeg ovog doma zbog navodne ratne prošlosti, piše novinska agencija Patria.
Međutim, analitičari upozoravaju da je neophodno sankcionirati ovakvo ponašanje poslanika SNSD-a, a da bi se to desilo mora regirati Kolegij Predstavničkog doma PSBiH.
Almir Terzić, politički analitičar u izjavi za Patriu kaže da ne očekuje da će zastupnici SNSD-a i DNS-a snositi bilo kakve posljedice zbog napuštanja sjednica Predstavničkog doma i Doma naroda PSBiH zato što u tom najvećem zakonodavnom tijelu nikada nije bilo dovoljno političke volje da svoje ispade izabrani predstavnici na adekvatan način sankcionišu.
- Trebamo se svakako sjetiti da je u proteklom periodu bilo niz spornih nastupa zastupnika bilo za govornicom ili svojim aktima koje su izvodili u sali Parlamentarne skupštine zbog kojih je trebalo regirati. Sjetimo se da je tadašnji poslanik Drago Kalabić na jedan pogrdan način svojim igrokazom o jazavcu pred Sudom BiH ismijavao PSBiH i institucije BiH. On za to nije kažnjen. Dakle, nastavlja se princip djelovanja zastupnika po isključivo vlastitom opredjeljenju bez adekvatme odgovornosti na koju treba da ukaže Kolegij oba doma – kaže Terzić.
Naime, rukovodstvo skupština je odgovorno za red, odnosno održavanje sjednica PSBiH. U skladu s tim PSBiH od 2008. godine ima Kodeks ponašanja izabranih zvaničnika u kojem jasno stoji da su oni dužni redovno prisustvovati sjednicama kako domova tako i radnih tijela PSBiH te da ne smiju napuštati sjednicu za vrijeme govora predsjedavajućeg ili gosta.
- One sankcije koje Kolegij u tom slučaju može utvrditi jeste do 50 posto odbijanja od jednokratnog paušala. Ono što je opravdanje Kolegiju bilo u ranijim sazivima zašto nisu koristili svoje mehanizme sankcioniranja poslanika bila je tvrdnja da ovaj kodeks treba utvrditi provedbeni akt, što je apsurdno s obzirom da usvojeni važeći Kodeks postaje pravosnažan kada su ga usvojila oba doma, a to je bio kraj decembra 2008. godine – pojašnjava Terzić.
On dodaje da ne vidi razloga zašto se ne reagira, osim ukoliko Kolegij ne želi da se zamjera zastupnicima.
- Onda je njihova šutnja uslovno rečeno opravdana. Ukoliko doista žele da primjenjuju akte na koju su se obavezali su, ne samo u ovom slučaju, nego i u niz drugih morali reagirati i sankcionirati delegate i zastupnike PSBiH zbog nedoličnog ponašanja, odnosno ponašanja koje dovodi do blokade rada institucija – dodao je Terzić.