Članak

Za Konakovićevu Vladu Crnkić koji je zaradio 20 miliona, sanirao dug od 14 miliona KM nemaran!

Očito je da nova vlast prije bilo kakvih ekonomskih reformi prvo uklanja nepodobne kadrove, ali na način da im prvo ne usvoje izvještaje o radu na Skupštini, a nakon toga zatraže i smjene.

Vlada Kantona Sarajevo na čelu sa Elmedinom Konakovićem zatražila je smjenu Kenana Crnkića, direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, piše novinska agencija Patria.

Očito je da nova vlast prije bilo kakvih ekonomskih reformi prvo uklanja nepodobne kadrove, ali na način da im prvo ne usvoje izvještaje o radu na Skupštini, a nakon toga zatraže i smjene.

No, osim kvalifikacije da ga smjenjuju „zbog nepostupanja u skladu sa propisima i opštim aktima Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo i zbog nemarnog obavljanja dužnosti“ ministri i Konaković nisu detaljisali o tačnim razlozima zbog kojih ga smjenjuju.

Navodno se ponovo pravi mjesto za Farisa Gavrankapetanovića, bivšeg direktora KCUS-a i Zavoda za osiguranje KS, a kojeg je Crnkić upravo naslijedio.

Ali, za razliku od Vlade KS, Crnkićev rad se vrlo lako može vidjeti i u brojkama prikazati, s obzirom na sve što je učinio kao čelnik ZZO KS. Ali, već od prošlog mjeseca Crnkiću se smješta otkaz. Prvo su pred isplatu plaća u KS zdravstvenim radnicima kazali da će plaće kasniti, jer tobože niko ne može dobiti Crnkića na telefon, jer je nestao!?

Ovakve priče čak su bile potakle radnike da zaprijete štrajkom. Ali, Vlada KS je očito zaboravila da zdravstveni radnici u Kantonu Sarajevo izuzev posljednjeg mjeseca, a otkako je Crnkić direktor ZZO, plaću nikada nisu primili iza 5. u mjesecu. A, ranije je to bilo i do 10. u mjesecu.

Prilikom preuzimanja funkcije direktora Zavoda, Crnkić je zatekao gubitak u poslovanju u iznosu od 14 miliona KM!

Konsekventno, došlo je do potpunog pražnjenja sredstava rezerve koju je Zavod obavezan imati u skladu sa članom 106. Zakona o zdravstvenom osiguranju, a ista se koriste za osiguranje likvidnosti, pokriće nenadanih troškova kod izbijanja vanrednih situacija u zdravstvu, a time i dodatnu sigurnost u smislu stabilnosti finansiranja zdravstvenog sistema i zdravlja građana!

Cijelim nizom izuzetno negativnih trendova koji su se reflektirali kratkoročnim problemom likvidnosti kojim putem su bile ugrožene plate i finansiranje osnovnih prava osiguranika na vrijeme, ali i dugoročnim problemom solventnosti kojim se dovelo u pitanje opstojnost cjelokupnog sistema!

Čitavim nizom stručnih, pomno osmišljenih, profesionalnih, energičnih i nadasve konkretnih mjera iz nadležnosti Zavoda, Zavod je u rekordnom roku uspio ostvariti:

U cjelosti pozitivan poslovni rezultat po osnovu prihoda i primitaka u iznosu od preko 20 miliona KM i u potpunosti je saniran naslijeđeni gubitak od 14 miliona KM!

Ostatak sredstava iskorišten je za punjenje obavezne rezerve na zakonom propisan nivo čime je dodatno osigurano i stabilizirano finansiranje zdravstva!

Po završnom računu, iskazani neto rezultat je 13,1 milion KM i sve ovo od strane Vlade okarakterisano je kao „nemarno obavljanje dužnosti“.

- Ako je za premijera Konakovića i ostale ovakvo poslovanje Crnkića neuspješno, onda ne znam šta će reći za njegove prethodnike. Sramotno je da se ljudi na ovakav način prije isteka mandata šikaniraju. Neka otvoreno kažu da mijenjaju nepodobne, a ne da lažu narod floskulama – istakao je naš izvor iz Zavoda.

Najveći pomak ovaj Zavod napravio je na naplati dugovanja iz prethodnog perioda. U 2014. godini Zavod je putem specijalno formiranih timova, vanredno naplatio preko 6 miliona KM dugovanja, od kojih su se mnoga vodila kao otpisana. O kakvom značajnom pomaku se radi, najbolje govori činjenica da je prosjek u prethodnim godinama po ovom osnovu bio oko 300.000 KM, što predstavlja povećanje od 2000 % !

Također, po prvi put se progresivno pristupalo finansijskom menadžmentu, u smislu iznalaženja novih izvora finansiranja, te ad hoc i kratkoročnih oročavanja sredstava, po kojim osnovama su se po prvi put ostvarili važni vanredni prihodi.

Zahvaljujući mjerama kontrole i racionalizacije, te suzbijanju uočenih nepravilnosti  kod korištenja prava na bolovanje, Crnkić i Zavod su uspjeli zaustaviti trend rasta ovih troškova, te ostvariti značajne uštede od 1,3 milion KM.

Obustavljeno je više od milion dana nezakonitog ili neopravdanog bolovanja, a sve sa ciljem racionalnog korištenja sredstava, kako bi oni koji to zaista i jesu mogli dugoročno koristiti ta prava. Ovdje je postignut dualni efekat na način da su dodatno rasterećeni privredni subjekti bespotrebnim davanjima.

#BiH