Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH zabranjuje držanje životinja u cirkusima i cirkuse sa životinjama još od 2009. godine. To je svrstva među tek nekoliko svjetskih i evropskih država koje imaju taj nivo zaštite životinja, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Od donošenja zakona do danas, barem u velikim gradovima u BiH djeca nisu bila u prilici da gledaju atrakciju u kojoj su uživale starije generacije.
Ibahim Spahić, direktor Internacionalnog festivala "Sarajevska zima", kazao je za NAP kako bi rado organizovao cirkus u našj zemlji, ali se boji da za tako nešto, i bez zakona, više nema prostora.
- Lično mislim da je cirkus kao forma teatarskog života izuzetno važan, i rado bih organizovao jednu takvu manifestaciju. Nažalost, problem sveopšteg prisustva cirkusa u BiH doveo je do toga da trenutno u našoj zemlji nama mjesta za životinjski cirkus. Ljudi uopšte ne osjećaju potrebu za takvom vrstom zabave – kazao je Spahić za NAP.
BiH je jedna od rijetkih zemalja u Evropi koja u potpunosti zabranjuje iskorištavanje životinja u cirkuske svrhe. Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH, Članom 3, decidno zabranjuje mučenje životinja i njihovo izlaganje stresu, patnji, strahu, dok Član 4, tačka „cc“, precizno zabranjuje držanje životinja u cirkusima i cirkuske tačke sa životinjama.
Ko prekrši ovaj zakon može biti kažnjen kaznom od 30 do čak 10.000 KM.
Sličan zakon usvojen je i u mnogim drugim evropskim zemalja. S tim da su cirkusi sa životinjama u BiH, Grčkoj i Kirpu zabranjeni u potpunosti, dok u Hrvatskoj, Sloveniji, Njemačkoj..., u cirkusima nije dozvoljeno koristiti samo divlje životinje.
U Španiji je cirkuse sa divljim životinjama, primjerice, zabranjeno organizovati samo u nekim gradovima.